Операцията срещу сирийския лидер Башар Асад е започнала, пише френският вестник „Фигаро", цитиран от БТА.

Според информация на изданието бойци на опозицията, придружавани от йордански, израелски и американски командоси, напредват към Дамаск от средата на август. Тази офанзива може би обяснява предполагаемото използване на химически оръжия от сирийския президент веднага след като допусна в страната инспектори на ООН, които да разследват твърдения за използване на такива оръжия, добавя вестникът.

Според „Фигаро” Асад може би се е ръководел от „оперативната логика". Данни на вестника сочат, че първите сирийски бунтовнически групи, обучени от американците в Йордания да водят партизанска война, действат в Южна Сирия от средата на август.

Челният отряд от 300 души, подпомаган от израелски и йордански командоси, е минал границата на 17 август, а втори - два дни по-късно.

Както твърдят военни източници, американците не желаят нито да пращат войници на сирийска земя, нито да въоръжават въстаниците, отчасти контролирани от радикални ислямисти. От месеци насам негласно обучават в лагер на йорданско-сирийската граница подбрани бойци от Свободната сирийска армия (ССА).

Техни отряди се отправили към Дамаск и започнали да изтласкват войските на режима от Южна Сирия. „Натискът им се усещал вече чак в Гута, където вече действали части от Сирийската свободна армия, но фактически не можели да променят обстановката на подстъпите към столицата”, пояснява Давид Ригуле-Роз от Френския институт за стратегически анализи.

Според експерта Вашингтон замислял превръщането на Южна Сирия в буферна зона, дори в зона, забранена за полети, за да може да бъдат спокойно обучавани бойците от опозицията чак докато съотношението на силите се промени. Затова САЩ разположили в края на юни в Йордания ракети „Пейтриът" и самолети Ф-16.

Неотдавнашният военен натиск срещу Гута застрашава Дамаск - сърцето на режима. През юли говорител на президента Асад публично заяви, че режимът няма да използва химически оръжия в Сирия, „освен при агресия отвън”, например при нахлуване на чуждестранни агенти в южните региони на страната, пояснява „Фигаро".

„Другата причина - ако армията наистина е използвала химическо оръжие в Дамаск, е по-скоро дипломатическа", отбелязва изданието. Откакто Барак Обама предупреди през август 2012 г., че употребата на химически оръжия ще е „червената линия", чието преминаване може да доведе до военна намеса, бе съобщавано за 13 ограничени химически атаки.

Това обаче не предизвика реакция от страна на САЩ. Естествено, трудно е да се получат доказателства, защото Дамаск системно блокира дейността на разследващите от ООН.

Чувството за безнаказаност на сирийските управляващи е подсилено от защитата на Русия в Съвета за сигурност на ООН. Предложил на Кремъл „рестартиране" на отношенията, щом влезе в Белия дом, Обама не желае да къса връзките с Москва. Главният му военен съветник - началникът на генералния щаб Мартин Демпси, подкрепя неговото противопоставяне на евентуална намеса, дори ограничена, напомняйки, че сирийската опозиция е раздробена и много се влияе от екстремистките групировки.

Ако сирийският режим наистина стои зад химическата бомбардировка в Дамаск, той засилва с още една степен конфликта, причинил вече смъртта на над 100 000 души, изтъква „Фигаро".

„Вече не става дума за ограничено изпробване, както преди. Химическите оръжия сега са част от войната, играят възпираща роля в нея. Това е послание до американците. И предизвикателство към Барак Обама, който рискува да изгуби легитимност в очите на
съюзниците си по света", цитира вестникът неназован експерт, запознат със случая.

Успоредно с тайните операции, водени от йорданска земя, международната общност, както при всяко разгаряне на кризата, обсъжда отново различните военни опции.

Да бъдат въоръжени въстаниците? „Ако го сторим някой ден, няма да го кажем", коментира дипломатически източник. Прецизни въздушни удари? Може би, но това решение носи опасност от разпространение на конфликта в региона. Изпращане на специални сили, за да обезвредят и неутрализират обектите, свързани с химическите
оръжия? Израел е удрял неведнъж съседна Сирия, изрежда „Фигаро”.

Западните служби обаче не желаят да поемат риска запаси от химически оръжия да попаднат в ръцете на джихадистки групировки. Накрая, последна опция е бездействието. Явно Башар Асад в Дамаск е заложил тъкмо на този вариант, заключава френското издание.