Един от легендарните колумбийски наркобосове и ключов оператор на картела Меделин беше депортиран обратно в Колумбия, след като излежа 25 от 30 години затвор в Съединените щати.
Фабио Очоа пристигна на летище Ел Дорадо в Богота с депортиращ полет в понеделник, облечен в сив суичър и носещ личните си вещи в найлонов плик.
След като излезе от самолета, бившият шеф на картела беше посрещнат от имиграционните служители в бронирани жилетки, предаде CBS News.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Националната имиграционна агенция на Колумбия незабавно публикува кратко изявление в социалната медийна платформа X, в което се казва, че Очоа е „освободен, за да може да се присъедини към семейството си“.
Имиграционните служители са взели пръстовите му отпечатъци и са потвърдили чрез база данни, че той не е издирван от колумбийските власти.
67-годишният Очоа и по-големите му братя натрупаха състояние, когато кокаинът започна да наводнява САЩ в края на 70-те и началото на 80-те години, според американските власти, до такава степен, че през 1987 г. те бяха включени в списъка на списание Forbes на милиардерите.
Живеейки в Маями, Очоа ръководи дистрибуторски център за кокаиновия картел, оглавяван някога от Пабло Ескобар, който загина при престрелка с властите в Меделин през 1993 г.
Очоа беше обвинен за първи път в САЩ за предполагаемата му роля в убийството през 1986 г. на Бари Сийл, американски пилот, който летеше с кокаинови полети за картела Меделин, но стана информатор на Администрацията за борба с наркотиците.
Заедно с двамата си по-големи братя, Хуан Давид и Хорхе Луис, Очоа се предаде на колумбийските власти в началото на 90-те години по силата на сделка, в която те избягватекстрадиция в САЩ.
Тримата братя бяха освободени от затвора през 1996 г., но Очоа беше арестуван отново три години по-късно за трафик на наркотици и беше екстрадиран в САЩ през 2001 г. в отговор на обвинителен акт в Маями, в който той и повече от 40 души бяха посочени като част от заговор за контрабанда на наркотици.
Той беше единственият заподозрян в тази група, който избра да отиде на съд, което му донесе 30-годишна присъда. Другите обвиняеми получиха много по-леки присъди, защото повечето от тях сътрудничеха на правителството.