Наркобарон от легендарния колумбийски картел Меделин е освободен след 25 г. в затвора

Фабио Очоа Васкес единствен избира да отиде на съд, а да не сътрудничи на правителството на САЩ

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  10:50 ч. 05.12.2024 г.

Един от легендарните колумбийски наркобарони и ключов оператор на кокаиновия картел Меделин беше освободен от американски затвор и се очаква да бъде депортиран у дома, съобщи "Асошиейтед прес".

Данните от Бюрото по затворите на САЩ показват, че Фабио Очоа Васкес е бил освободен във вторник, след като е излежал 25 години от 30-годишна присъда затвор.

67-годишният Очоа и по-големите му братя натрупаха състояние, когато кокаинът започна да наводнява САЩ в края на 70-те и началото на 80-те години, според американските власти, до такава степен, че през 1987 г. те бяха включени в списъка на списание Forbes на милиардерите. Живеейки в Маями, Очоа ръководи мрежа за разпространение на кокаиновия картел, оглавяван някога от Пабло Ескобар.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Когато центърът на търговията с наркотици се премества от Колумбия в Мексико, Васкес е позабравен, но хитовият сериал на Netflix „Наркос“ напомня за него. Той е най-малкият син на богато семейство от Меделин, занимаващо се с животновъдство и коневъдство, което рязко контрастира с Ескобар, който е с по-скромни корени.

Очоа беше обвинен за първи път в САЩ за предполагаемата му роля в убийството през 1986 г. на информатора на Администрацията за борба с наркотиците Бари Сийл – чийто живот беше популяризиран във филма от 2017 г. „Произведено в Америка“ с участието на Том Круз.

Първоначално той беше арестуван през 1990 г. в Колумбия по правителствена програма, обещаваща, че наркобосовете няма да бъдат екстрадирани в САЩ. По това време той беше в списъка на САЩ с „Дузината най-издирвани“ колумбийски наркобарони.

Очоа беше арестуван отново и екстрадиран в САЩ през 2001 г. в отговор на обвинителен акт в Маями, в който той и повече от 40 души бяха посочени като част от заговор за контрабанда на наркотици. От тях Очоа беше единственият, който избра да отиде на съд, което доведе до осъждането му и 30-годишната присъда. Другите обвиняеми получиха много по-леки присъди, защото повечето от тях сътрудничеха на правителството.

Ричард Грегори, пенсиониран помощник-адвокат на САЩ, който беше в екипа на прокуратурата, който осъди Очоа, каза, че властите никога не са успели да конфискуват всичките приходи от незаконни наркотици на семейството Очоа и той очаква, че Очоа ще има добре дошло завръщане у дома.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK  

 

 

Изгодни оферти от Technopolis Изгодни оферти от Technopolis