За успешната борба с тероризма трябва възможно най-бързо да се усили контрола по външните граници на Европейския съюз. Това каза френският премиер Манюел Валс в ефира на радиостанция „Европа 1“.

„Необходимо е колкото е възможно по-скоро да се усили контрола по външните граници на ЕС. Франция от няколко месеца застъпва подобна позиция. Трябва да направим така, че никой да не може да влезе с фалшифицирани документи, защото ние знаем, че терористите от "Ислямска държава" са откраднали голям брой паспорти в Сирия“, заяви френският премиер след вчерашната кървава баня в белгийската столица.

Валс директно обвини белгийските власти, че са си "затворили очите" за екстремизма на своя територия.

Борбата с тероризма в Европа ще бъде дълга, предупреди Валс. „Ние още дълго време ще живеем с тази заплаха“, каза той. Интересен факт е, че само ден преди терористичните нападения в Брюксел френският премиер обяви, че нивото на терористична опасност „в момента дори е по-високо, отколкото преди атентатите от 13 ноември в Париж“.

„Положението се усложнява от това, че ние имаме работа не само с външен, но и с вътрешен враг“, посочи Валс. Той припомни, че към днешна дата над 600 френски граждани се сражават на страната на ислямистите в Сирия и Ирак. „Всички тези лица представляват сериозна опасност за националната сигурност, ако се завърнат във Франция“, каза Валс и добави, че към момента са задържани 228 души, завърнали се от Сирия или Ирак.

Френската столица Париж, също както Брюксел, стана жертва на кървави атентати. На 13 ноември джихадистите избиха 130 невинни граждани и раниха стотици. Тези атентати стават на фона на засилената мигрантска вълна - над 1.5 милиона души пристигнаха през миналата година в ЕС от Близкия изток и Африка.

Повечето от тях използваха така наречения "Балкански маршрут", след като Гърция отказа да опазва външните граници на ЕС и организирано изпращаше мигрантите на север към Македония.

Разследващите на атентатите в Париж установиха, че част от извършителите са се смесили с мигрантите и така са влезли в Европа. "Балканският маршрут" вече е затворен, благодарения на съвместни действия на Македония, Австрия, Унгария, държавите от Западните Балкани и Вишеградската група.

В същото време доклад на Брюксел от края на януари отправи остра критика към Атина. ЕС поиска от Гърция да установи контрол по външните граници или в противен случай, ако това не стане факт до 3 месеца ще последват санкции.

  • Френски медии: Саудитска Арабия превръща Косово в балканския "Моленбек"
  • Обвинен за атентатите в Брюксел изхвърлил експлозивите в тоалетна
  • Преди атентата в Брюксел Наджим Лашрауи бил надзирател на заложници в Сирия
  • Ветеран от Виетнам е последната идентифицирана жертва от атентатите в Брюксел
  • Обвиниха един от заподозрените за атентатите в Брюксел и за тези в Париж
  • Мохамед Абрини нямал основна роля в атентатите в Брюксел
  • ИДИЛ: Братята Бакрауи стоят зад парижките и брюкселските атентати
  • В Белгия задържаха още двама заподозрени за брюкселските атентати
  • Терористите от Брюксел и Париж готвели нападения на Евро 2016
  • Мохамед Абрини признал, че е „мъжът с шапката“