Днес се навършват 23 години от бомбардировките на НАТО срещу Югославия, които започнаха на 24 март 1999 г. и продължиха 78 дни. Последният конфликт в Европа за XX век идва след десетилетия трупано напрежение, а събитията след него не можаха да дадат отговори на възникналите пред Белград и Прищина въпроси.

Предистория

Косово има огромна историческа значимост за Сърбия – това е бойното поле на битките ѝ с османските турци през XIV век. Когато през 1913 г. си го връщат, регионът е населен предимно с етнически албанци. През следващите десетилетия – преди и след войните, Косово съществува в рамките на Югославия като почти независима територия. Тито ѝ дава автономия и след 1974 г. е на практика държава в държавата.

Това се променя след като Слободан Милошевич застава начело на сръбската компартия. Убеден краен националист, той гради платформата си върху поставянето на Косово обратно под сръбска власт. Милошевич става президент през 1989 г. и само година по-късно праща армия в Косово, като премахва структурите на местното самоуправление.

Снимка: Getty Images

В отговор през 1996 г. се появява Армията за освобождение на Косово. На нейните нападения Белград отговаря с мощна офанзива през февруари-март 1998 г., при която загиват десетки цивилни. В хода на бойните действия хиляди етнически албанци са прокудени от сърбите, не липсват и обвинения за убийства на невинни хора.

След заплаха от въздушни удари от страна на НАТО, Милошевич се връща на масата за преговори в замъка Рамбуйе край Париж. Разговорите обаче пропадат, след като сърбите отказват да признаят автономията на Косово, а войските им тръгват в атака.

Ударът на НАТО

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement