Разграничаването на сръбска и албанска част в Косово би могло да доведе до трайно разрешаване на конфликта между представителите на двата етноса. Това заяви сръбският външен министър Ивица Дачич пред държавната телевизия Ер Те Ес.

„Това трябва да се направи докато все още може. Няма много време”, подчерта бившият премиер. Според него по този начин ще се постигне компромис между двете непримирими позиции – на Белград (че бившата югославска провинция остава сръбска) и на Прищина (че Косово в този си вид е независима държава, която може да продължи да съществува в настоящия си вид).

По думите му и при двата варианта сърбите губят – при единия не може да се постигне споразумение, а при другия би изглеждало, че Косово е изгубено. Така единствената опция остават отстъпките и от двете страни. Дачич посочи, че подобно предложение би било обвързано с признаване на независимостта на Косово от страна на Сърбия, което иначе няма как да се случи.

Външният министър отбеляза, че британският посланик в Белград го е предупредил, че Лондон е против промяна на границите. „Казах му, че не е удобно да говорят за това, защото те промениха границите на Сърбия. Косово никога няма да стане член на ООН без споразумение със Сърбия”, категоричен беше Дачич.

Думите му веднага предизвикаха остра реакция оттатък границата. „Границите на Косово са международно признати и идеите на Сърбия за промяна на границите са опасни и неприемливи”, заяви бившият външен министър на Косово Енвер Ходжай. Той допълни, че държавата му е „мултиетническа”.

"Ако Сърбия постоянно води кампания против членството на Косово в международни организации, за каква нормализация говорим", добави Ходжай в „Туитър”.

Няколко добри думи за Слобо

В интервюто си за Ер Те Ес Дачич, който е бивш говорител на Слободан Милошевич, заяви, че е изчезнал притежаваният от Сърбия оригинал на Дейтънското споразумение, а също така липсва и документ, подписан от американския пратеник Ричард Холбрук, според който САЩ никога няма да признаят Косово (САЩ в крайна сметка са сред първите, които признават независимо Косово на 18 февруари 2008 г.-б.р.).

"Ограбиха всичко, когато арестуваха Слобо, нищо не остана", каза Дачич.

Изчезването на документите беше потвърдено и от политици от партията, която дойде на власт след Милошевич. Едно от обяснението за изчезването на договора от Дейтън е, че може да е бил изгубен при евакуацията на архивите по време на бомбардировките от 1999 г.

Дачич изрази огорчение от това, че, според него, не се знаят заслугите за мирния процес на съдения за престъпления срещу човечеството Милошевич: „Дейтънското споразумение е негово дело, както и единственото, за което се държим днес, а това е резолюция 1244 за Косово”.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement