В земите на мистиците на исляма, в сърцето на въртящите се дервиши земята пропада - огромни сферични ями поглъщат територии, ниви, градини и насаждения.
Понякога това става с години, но често дупките се отварят изведнъж.
Над 2 хиляди са кратерите в полетата на Коня, Турция, някои в непосредствена близост до къщи. Феноменът изненадва с мащаба си и гледката, а местните не спират да се молят на Всевишния, тъй като някои от дупките се отварят внезапно, изведнъж.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Професор д-р Яшар Ерен от катедрата по Геоложко инженерство на Техническия университет в Коня изследва появата на кратерите.
За тях той разказва в специално интервю на Виктория Петрова.
Яшар Ерен е преподавател в катедрата по Геоложко инженерство към Техническия университет в Коня. В момента е професор в катедрата по Обща геология.
Основно изследванията му са свързани с геологията на Коня, а от 1985 година досега е провеждал различни проучвания в различни части на региона, не само по отношение на въртопите, но и върху общата геология на района.
Вие изследвате тези пропадания на земята. Откога ги наблюдавате?
- Основното ни задълбочено изследване започна през 2000 година, когато се образува въртопът, който наричаме „Явшан въртоп“. След образуването на ямата я поставихме под наблюдение и в продължение на около година следихме развитието й, уголемяване и състояние.
След това превърнахме тези наблюдения в научна статия. След публикуването на статията, особено през 2020 година, участвахме в проект на АФАД (Агенцията за управление на бедствия и извънредни ситуации) за определяне на зоните с въртопи. В рамките на този проект извършихме много детайлно проучване в района на Карапънар.
По време на тези изследвания картографирахме всички съществуващи въртопи, записахме техните характеристики и определихме местоположението им. През 2007 година бяха установени около 520 въртопа с различни размери. Когато става въпрос за въртопи, обикновено хората си представят големи и дълбоки образувания, но при нашето проучване размерите на регистрираните въртопи варираха от половин метър до един километър в диаметър.
Виждал ли сте друг път в професионалния си път нещо подобно?
- Да ви кажа така: В района на Коня има регион, който наричаме „Платото на въртопите“. Този район е дом на десетки закръглени или удължени ями, всяка от които е геоложки паметник, с диаметър достигащ до един километър. Тези въртопи са известни от хиляди години, а формирането им датира от десетки хиляди или дори милиони години, поради което районът е получил това име – „Плато на въртопите“.
Те са известни отдавна, но през последните години започнаха да се образуват и в обитаеми от хора места или в земеделски площи. Дълбочината на тези въртопи варира между 70 метра и 1 метър. Особено забележителен е фактът, че през последните години броят на въртопите значително се е увеличил, и ние продължаваме да ги наблюдаваме.
А колко са в момента?
Сега, разбира се, това, за което ще говоря, се отнася само за района на Коня. Както споменах, в района на Карапънар има област, която наричаме „Област на въртопите“. Това са въртопи с различни размери, всеки от тях представлява уникално природно явление. В миналото повечето от тези въртопи са били водни, като езера. Според моите изчисления в района на Карапънар има около 600 въртопа, тъй като почти всяка година се образуват около 20 нови въртопа.
Говоря само за община Карапънар в Коня – броят им е около 600 или малко повече. Ако разгледаме цялата област на Коня, броят на въртопите, които лично съм изследвал, е около 1500. И те продължават да се образуват. Можем да кажем, че за района на Коня броят им е над 2000.
Ако обаче включим цяла Турция, става въпрос за десетки хиляди въртопи. Част от тях се намират в планинските вериги, които наричаме Тавърски планини. Поради това, че са разположени далеч от населените места, те не се обсъждат толкова често. През последните години обаче се наблюдават въртопи близо до населени места в различни части на Турция – като в Сивас, Афион и най-вече в Коня.
Когато говорим за въртопи, трябва да поясня, че има въртопи с диаметър само половин метър и дълбочина също половин метър, както и такива с диаметър до един километър и дълбочина до 134 метра. Около 100 от големите въртопи, които са с голям диаметър, са се образували в древността и са добре документирани. В наши дни обаче в района на Карапънар ежегодно се образуват средно между 10 и 20 нови въртопа. Говорим за въртопи с диаметър над 20 метра и дълбочина над 5 метра. Броят на по-малките въртопи вероятно е още по-голям.
Трябва да отбележа, че не всички въртопи са еднакви – различават се по средата, в която са се образували. Затова ние ги класифицирахме. В изпратените от мен снимки ще видите въртопи с диаметър 1-2 метра, както и водни въртопи с диаметър около 700 метра. Разделяме въртопите на три основни типа: Основни въртопи – тези, които се намират в планински вериги, далеч от населените места, в райони с разтворими скали като варовици.
Те се срещат почти навсякъде в такива среди и често са на труднодостъпни места. Платови въртопи – това са големите водни въртопи, които сте виждат във видеоклиповете. Те са се образували преди хиляди години, още преди заселването на хората в региона. Диаметърът им достига до един километър, а дълбочината – до 136 метра. Тези въртопи са природни чудеса, които задължително трябва да се посетят.
Платото на въртопите, от което идва и името му, се намира на около 10 километра северно от Карапънар. Хавзови въртопи – въртопи, които се образуват в райони с интензивно земеделие. Техният диаметър варира между 20 и 50 метра, а дълбочината им достига до 60-70 метра. Това са въртопите, които се образуват внезапно и представляват риск за хората.
В последните десетилетия, поради глобалното затопляне и увеличената човешка дейност, се наблюдава прекомерно използване на подземните води. В района на Коня, както и в Централна и Западна Анадола, които са съставени основно от млади алувиални басейни, това прекомерно използване на водните ресурси води до диференциални слягания и образуване на повърхностни пукнатини, които наричаме „повърхностни разломи“.
Тези разломи са с дължина до 10 километра, дълбочина до 7-8 метра и широчина над 2 метра. В районите с такива разломи се образуват стотици малки въртопи с диаметър около 3 метра. Например в района на Карапънар, на площ от един квадратен километър преброихме около 100 въртопа. В друг район на Коня, на площ от 3 квадратни километра, регистрирахме около 400 малки въртопа.
Друг вид въртопи, които наблюдаваме, са тези, образувани по линията на разломи в районите на интензивна земеделска дейност, като тези около Сеит Хаджи.
Но това се случва именно в Коня, сърцето на въртящите се дервиши, в земята се отварят кръгли ями...
Разбира се, няма такова пряко свързване. Обръчите съществуват още от преди времето на Мевляна. Например има един обръч, който наричаме Чирали обръч. Той е от Римско време. А това, че формата на ямите е кръгла на повърхността няма връзка с въртящите се дервиши но беше красиво сравнение.“
За колко време се отваря една такава дупка?
Както вече казах, има различни видове обръчи. Някои от тях започват да се образуват още преди десет хиляди години, но и днес процесът на образуването им продължава. Например, един от обръчите, който изпратих, беше с виолетова вода, след това стана зелен, а сега напълно е пресъхнал. За съжаление, глобалното затопляне и прекомерното използване на водните ресурси са основните фактори за това. Обръчът, който наричаме „Мейл обрач“, първоначално беше виолетов, после зелен, а сега е напълно изчезнал.
Образуването на тези обръчи отнема десетки хиляди години. За да отговоря на вашия въпрос, трябва първо да разгледаме процеса на образуване на обръчите.
Знаете, че има различни модели на образуване. Например, срутването на подземни галерии в мините също може да доведе до образуване на обръч, но основният механизъм е процесът, който наричаме карстификация. Това се случва в райони с разтворими скали като варовици, гипс и подобни скали, които могат да се разтварят в земната кора. В тези скали, по пукнатините, циркулира вода, която, ако има вулканична активност, поглъща въглероден диоксид и образува въглеродна киселина.
Тази киселина разтваря варовика, с течение на времето се образуват подземни кухини и пещери. Разтворимите скали могат да образуват пещери с дължина стотици километри и различна ширина.
Този процес протича много бавно – обикновено около 3-5 см на година, но когато го разгледаме в рамките на хиляди години, се образуват значителни кухини. С течение на времето, когато тези кухини започнат да се разширяват нагоре и повърхностният слой не може повече да издържа на напрежението, настъпва срутване и се образува обръч. За да се образува обръч, първо трябва да се образува кухина, а това отнема хиляди години. След това кухината постепенно се разширява нагоре и когато повърхностният слой се срути, се образува обръч.
Понякога, преди срутването, на повърхността могат да се забележат признаци като кръгови пукнатини. Тези пукнатини могат да се появят дни, месеци или дори години преди срутването, в зависимост от състоянието на подземната кухина.
В някои случаи обаче обръчите могат да се образуват внезапно, без предварителни признаци. Спадането на нивото на подпочвените води също играе роля. Само по себе си намаляването на нивото на водите не образува обръчи, но ускорява процеса. Как става това? Представете си подземна кухина, над която има слой, който още не е срутен. Ако има вода, тя осигурява подкрепа на този слой. Когато водата изчезне, подкрепата се губи и слоят може да се срути.
Човешкият фактор също играе роля – например при интензивно напояване в райони, близки до такива кухини. Когато водата попива в почвата, теглото на горния слой се увеличава, което също ускорява процеса на срутване. Поради това, в последните години намаляването на нивото на подпочвените води е ускорило образуването на обръчи.
Но не е ли чудо, че няма пострадали?
Точно така, наистина е чудо, че досега няма нито един смъртен случай, особено в райони с гъсто население. Има отворени ями, където има път или кръстовище. Срутила се е стена на обор. Има дупки, които са погълнали половината от една къща.
Това е голям късмет, особено с увеличаването на броя на въртопите през последните години.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK