Сирия се разтресе отново в последната седмица. Президентът на страната, в която в последното десетилетие се води гражданска война e избягал от държавата. След 24-годишно управление Башар ал-Асад падна от власт.
Ексклузивно пред bTV говори Рибал ал-Асад - първи братовчед на доскорошния сирийски лидер и един от най-гласните критици на неговия режим.
„Мисля, че имаше няколко фактора (за падането на режима на Башар Асад – бел. ред.). Когато започнаха атаките в Алепо, на армията там беше наредено да се оттегли. Тогава заеха позиция и край Хама и отново им беше заповядано да се оттеглят. И когато най-сетне пристигнаха в Хомс, там имаше огромен брой войски, както и бронирани превозни средства, и отново им беше наредено да се оттеглят. Това накара всички да смятат, че в някакъв момент е имало сделка между Иран, Турция, Русия и всички засегнати страни и че вече е време той да си отиде“, каза той.
„Когато започнаха бунтовете конфликтът беше много по-сериозен, имаше нападения в почти всеки град или село. Тогава войските му бяха разпределени навсякъде, а не както сега успя да ги фокусира край Алепо, Хомс и Дамаск“, обясни Рибал.
Сирия беше на ръба през последното десетилетие.
Кюрдите бяха подкрепяни от американците, националната армия от турците, което влизаше в колизия с кюрдите и съответно американците.
От друга страна, Русия и Иран защитаваха режима на Башар Асад, но Русия загуби интерес заради войната в Украйна, а „Хизбула“ беше обезкървена от Израел.
„Тук се сблъскаха няколко фактора – войната в Газа, после в Ливан, като много от участниците и засегнатите страни започнаха да разменят и да предоговарят къде да си поставят пионките. Като режимът на Башар реално загуби доверие с тези си действия, които касаеха както местни, така и външни интереси, като например страха на Турция от настъпление на кюрдите и образуването на един по-голям Кюрдистан. Всички тези фактори се отразиха на събитията, които виждаме днес“, обясни братовчедът на Башар Асад.
Едно от големите опасения на християните в Сирия е, че „Хаят Тахрир аш Шам“, които водят съпротивата в момента, имат история, свързана с ислямизъм, с Фронта Ал Нусра и в миналото с Ал Кайда. Това притеснява голяма част от света.
„Тревожно е, защото Ал Нусра е част от Ал Кайда и оперира в Сирия. Виждаме, че към тях са се присъединили както турци, така и дагестански и китайски членове. Виждаме, че всички тев са с ново оборудване и можем да предположим, че Турция е зад това. Те нападат не само християни, но и всеки, който е срещу тяхната конкретна интерпретация – дори и други сунити. Разбира се, това много ни касае и сме разтревожени“, каза Рибал ал-Асад.
„Ясно е, че Ал Кайда се опитват да се ребрандират, да изглеждат като умерени мюсюлмани. Държат се учтиво, но всъщност ходят от врата на врата, събират оръжия и веднъж щом ги съберат, не е ясно срещу кого ще търсят отмъщение“, обясни още той.
На въпрос дали има представа къде е Башар Асад в момента Рибал коментира, че хората, които са негови привърженици, са очаквали Башар да направи някакво изявление, но след като той не го направи, много от тях разчетоха това като акт на предателство, а доскорошния сирийски лидер - като страхливец.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK