Телефонът все по-често е в ръцете ни и го ползваме за все повече неща. Познаваме в детайли неговите функции, приложения и т.н., но ето, че и телефонът вече ще ни познава доста добре.

Ново изследване, публикувано в Journal of Medical Internet Research, показва как данните от GPS на телефона и количеството време, през което сме го използвали, могат да бъдат доста точен индикатор за депресия. Или казано съвсем точно – по време на експеримента телефонът е „познал” депресията в 86,5% от случаите.

Изследването е било проведено с 40 души, които са инсталирали на телефоните си приложението Purple Robot. То събира данни за това колко време прекарвате вкъщи, колко пътувате и колко часа на ден ползвате телефона си. Най-общо казано – колкото по-застоял живот водите и колкото повече „пипате” телефона си, толкова по-близо сте до депресията.

При инсталиране на приложението вие се съгласявате то да събира данни за вашето местоположение. Ако решите, че Purple Robot навлиза прекалено много в личния ви живот, можете да го деинсталирате. Изследването повдига за пореден път въпроса докъде могат да стигнат технологиите и добре ли е някой някъде да има информация за всяка наша стъпка.