Проучване за замръзването на водни капки във въздуха може да подобри прогнозите за времето.
Очаква се то да допринесе за разбирането на ключов процес във водния цикъл на Земята – превръщането на преохладените водни капки в лед.
Изследването е водено от екип към Хавайския университет в Маноа, съобщи Phys.org.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
С помощта на нова криогенно охладена камера учените са уловили на молекулярно ниво промените, които настъпват при замръзване, имитирайки условията на земната атмосфера.
Тази иновативна система е позволила наблюдението на това как водните капки преминават в лед при температури под нулата, предоставяйки ценна информация за образуването на облаци и валежи.
„Чрез разкриването на механизмите на замръзване на свръхохладена вода ние отваряме пътища към иновации в нискотемпературната химия и щадящи климата технологии за охлаждане“, каза проф. Ралф Кайзер от катедрата по химия на Хавайският университет в Маноа.
Резултатите от изследването са публикувани в Proceedings of the National Academy of Sciences.
Чрез пресъздаване на атмосферни условия изследването е предоставило възможност за бъдещи експерименти, които биха могли да подобрят разбирането ни за процеса, при който ледът започва да се образува.
Разбирането на молекулярните взаимодействия, водещи до образуването на лед, може да помогне за подобряване на моделите за динамиката на облаците и валежите, като и двете играят ключова роля при прогнозирането на времето и климатичните промени.
Това изследване е свързано с по-мащабните усилията на изследователите от Хавайският университет в Маноа и техните сътрудници за справяне с климатичните предизвикателства чрез проект за разработване на устойчиви технологии за охлаждане.
Проектът се фокусира и върху намаляването на вредните емисии от отоплителните и охладителните системи. Чрез интегриране на открития от различни проучвания, учените могат по-добре да предскажат как новите хладилни агенти взаимодействат с атмосферните ледени частици, като в крайна сметка помагат за направата на благоприятни за климата иновации.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK