На 72 г. в швейцарския град Женева днес почина една от първите разследващи журналистки в България – Маргарита Михнева.

Тя е родена на 21 април 1952 г. в София. Завършва музикално училище, а за средното си образование избира право в Софийския университет. Завършва през 1974 г. Разпределена е като прокурор в Търговище, но не практикува като юрист.

През 1975 г. се пренасочва към журналистиката, след като се явява конкурс в БНТ за редактор в тогавашната Втора програма (впоследствие Ефир 2). Печели го и същата година прави първото си журналистическо разследване. В продължение на двайсет години работи в предаванията на БТ "Труд, интереси, закон", "Актуална антена" и "Панорама".

Включва се активно в кампанията на т.нар. „Възродителен процес“ с репортажи от границата по време на етническото прочистване през лятото на 1989 година.

От 1992 до 1999 г. прави рубриката си „Конфликти“. Уволняват я от БНТ и тя отива в bTV, заедно с рубриката си, но след около година е свалена от екран. След това е водеща на предаването „Пуканки“ по Нова телевизия. Продължава кариерата си в предаване в „Канал 3“.

В "Конфликти", както преди това в "Актуална антена", Михнева търси отговори на въпроси, засягащи морала на управляващите, устоите на демокрацията, гражданското общество. Тя е сред първите, дръзнали да правят разследваща журналистика у нас. Уволнявана е 8 пъти, два от тях - лично от Тодор Живков. След 1989-а от БНТ я отстранява веднъж Хачо Бояджиев и веднъж Иван Попйорданов.

 

 

„Неслучайно в цял свят големите разследващи журналисти са хора, подкрепяни от държавата и от самата власт. Има нужда от неудобни журналисти, за да пуши парата, а не хората да вдигат митинги и стачки. Тодор Живков много добре разбираше тази работа. Той създаваше критичните предавания в телевизията. Аз съм била уволнявана лично от Живков два пъти и лично от него възстановявана два пъти. Той знаеше, че има ли критична журналистика, тя обира парата на недоволството“, казва Михнева пред „24 часа“ през 2009 г.

Попитана кога ще има правосъдие в България казва, че не може да го има, тъй като страната е много недоразвита.

През същата година социологическо проучване за 50-годишнината на БНТ я постави на 3-о място по популярност сред българските журналисти. 

Според нея публицистът е човек, който трябва "да бие камбаната" за обществените неуредици.

„Журналистическото разследване е една смъртоносна схватка с властта – и тогава, и сега", казва Маргарита Михнева в интервю пред БНТ преди 10 години.

Михнева е известна като журналистката, срещу която са водени най-много дела. Съдена е близо 30 пъти от различни хора, които са сметнали, че интересите им са засегнати.

През 1996 г. директорът на БНТ Иван Попйорданов подава оставка заради предаване, в което е изнесена непроверена информация срещу апелативния съдия Здравко Киров, когото Михнева уличава в корупция.

„Моята задача през годините е била разследващата журналистика. Сега се лаская от мисълта, че съм въвела този жанр в телевизията. Нито си придавам заслуги, нито се хваля, нито страдам. Само ще ти кажа, че разследващата журналистика и ме създаде, и ме направи популярна, и ме уби във физическия смисъл на думата, разболя ме“, казва Михнева през 2009 г.

Дълги години тя се бори с рака.

Михнева има един брак зад гърба си – с тенисиста Петър Михнев. Двамата имат дъщеря Неда.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK