София, Враца, Стара Загора и Благоевград посрещат Нова година без заря, за да бъде спестен дискомфорт на хората с увреждания, възрастните и на бременните жени, както и на животните.
Може ли обаче да се забранят фойерверките и за гражданите?
За животните, звуците от фойерверките са непозната, но реална заплаха. Те не разбират откъде идва шумът, какво означава, нито как и дали трябва да се пазят.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Плаши се! По принцип го гушкаме. Не се чувстват добре - тъжнички са, изплашени са“, казва Мая, собственик на куче.
„Имам 4 котки, които при силен шум се крият и не се появяват няколко часа. Същото се случва и с бездомните кучета. Имам и позната, на която вече цял месец нейните две кучета, които отглежда в двора, са изчезнали и до ден днешен ги няма“, коментира Цвети Саботинова.
Според д-р Светослав Димитров звукът от фойерверките предизвиква паника и животните инстинктивно се опитват да избягат. Чувствителността на кучетата е по-голяма от тази на котките.
„Страхът е възможно да породи и агресия - нормално, при тях инстинктивно, при животните е "бягай, или нападай". Има препарати, които са най-често на билкова основа, успокоителни“, посочва още д-р Димитров.
В наредбата за опазване на общинското имущество в Благоевград има забрана за използването на пиротехника от гражданите. Според обществения посредник Злата Ризова, контролът обаче е труден.
Глобата е от 50 до 500 лева. Сигнали могат да се подават на горещия телефон на общината, както и на телефон 112.
За поредна година и фондация "Четири лапи" призовава за Нова година без фойерверки. Кампанията им обръща внимание на инцидентите с пиротехника и на замърсяването с фини прахови частици - опасност и за животните, и за хората.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK