Седмица преди първия звънец, училища са на ръба на оцеляването заради липса на деца. Общините са категорични, че бройката не трябва да е водеща, когато се взема решение за закриване.

В училището в с. Елисейна 50 деца ще учат в слети паралелки, въпреки че гимназията в съседното село може да ги поеме. При този вариант обаче рискът от отпадане е голям, защото районът е изключително беден и пътуването не е алтернатива. Дори през ваканцията децата са в училище, защото няма къде другаде да отидат.

По правило съществени подобрения в материалната база на малките училища рядко се правят. И ако в Елисейна все пак изграждат вътрешни тоалетни по предписание на здравните власти, в село Осеновлаг ремонтите са напълно замразени. Нищо, че поради отдалечеността си тамошното училище с едва 10 деца е със статут на защитено.

Според кметовете принципът парите да следват ученика не бива да се прилага навсякъде. В село Моравица пък се сблъскват с друг парадокс - децата са много, но предпочитат да учат в града, който е близо. Педагозите там са категорични, че ако има средства за повече извънкласни форми, ситуацията ще се промени и до закриване няма да се стигне.

Следващата седмица предстоят преговори между Министерството на образованието и Синдиката на българските учители.

Село Драгановец е на 30 км от Търговище, с около 450 жители. А в основното училище идват деца от 4 села. Към момента в списъка те са малко над минимума, с който едно училище може да съществува. „Въпреки че събираме от 4 села ученици, тази година ще започнем с 53-54 деца. Миналата година започнахме първи клас с 4 деца”, коментира Иван Иванов, директор на училището.

Ръководството на училището се бори то да стане защитено. „Ако тези деца бъдат изпратени в Търговище, колко рано трябва да стане детето, за да е в Търговище в 7.30? Километрите са 28”, допълва той.

На картата на 127-те защитени училища у нас най-много са в района на Велинград, Смолян, Ивайловград, Крумовград, Кърджали, Тетевен.

Всичките училища са с малък брой ученици и им е трудно да се издържат сами, ако комисията не ги одобри общината си го дофинансира”, заяви Лазар Додев.

Учителският синдикат настоява за по-широки критерии и повече училища в списъка на защитените. „ Не трябва да бъдат защитени само училищата, които се намират в планинските или полупланинските райони”, посочи председателят на синдиката Янка Такева. „Системата не е само география и инфраструктура - къде и колко ще пътуваш. Системата е една от най-важните конституционни права - осигуряване на равен достъп и равно качество на образование за всички деца”, допълни тя.

Всяка година между 20 и 30 училища кандидатстват за статут на защитени.