Заради сухата зима, вече над 50 селища у нас са на воден режим. В същото време стотици кубици питейна вода се губят в тоалетната. При неизправност в нея само едно домакинство може за месец да пропилее половин милион литра вода.
Тоалетните казанчета в дома ни обикновено са от шест литра, но има и по 12. „При една нормална употреба от около десет-петнайсет пъти на ден разходът е около 120-200 литра, при всеки ден от месеца при пускане на казанчето или повече от четири-пет кубика на месец”, посочи Валентин Милушев.
Това са четири-пет хиляди литра чиста питейна вода, която използваме за тоалетните. „Тъй като водопроводът, питейният, е единственият водопровод, който докарва вода до апартаментите към момента не съществува възможност да се използва друга вода освен питейна”, заяви той.
И тъй като не бива питейната вода да се използва за почистване на тоалетни, човечеството започва да мисли върху това да използва колкото се може по-малко вода за тези неща. Например, за едно измиване на ръце с фотоклетка отива една чаша вода, за прочистване на писоара - две чаши
Освен че са с фотоклетка, тоалетните в един търговски център използват сондажна, а не питейна вода. Автомивките също са задължени да мият колите с всякаква друга, но не и с вода за пиене.
„Мръсната вода се преработва през тези кало-масово уловители и отива в мрежата в чист вид, ние спестяваме вода като използваме сондажна вода”, обясни Цветлин Кръстев.
Най-много питейна вода се губи при развалено казанче. „При неизправност в механизма, който затваря водата в казанчето, е възможно през тоалетното казанче неусетно да минат между двеста и четиристотин кубика на месец”, добави Милушев.
Това прави сметка за вода между триста и петстотин лева и изгубени в тоалетната стотици хиляди литри вода и то само от едно домакинство с повредено казанче.