Служебното правителство няма да действа реваншистки, но ще каже истината за състоянието на държавата – за дефицита, за фискалния резерв, за несъбраните приходи, раздутите разходи, необезпечените финансори поръчки. Това заяви президентът Росен Плевнелиев при представянето на втория служебен кабинет, чийто премиер е професорът по конституционно право Георги Близнашки.
Държавният глава определи Близнашки като „виден конституционалист, доказан демократ и европеец с активна гражданска позиция, който ще търси доверието на гражданите и на евроатлантическите партньори”.
След като отправи откровени критики към кабинета „Орешарски” и 42-то Народно събрание, държавният глава подчерта, че освен необходимост, служебното правителство е и възможност да се внесе спокойствие в обществото и демократичните институции да заработят без натиск.
Кабинетът „Близнашки” ще има четирима вицепремиери – Екатерина Захариева с ресор икономическа политика и регионално развитие, проф. Йордан Христосков с ресор социална политика, Илияна Цанова с ресор еврофондове и Христо Иванов с ресор правосъдие. „В този служебен кабинет министърът на правосъдието ще бъде вицепремиер – това е знак, че върховенството на закона стои над силовите структури”, подчерта държавният глава. Той увери, че основните принципи при избора на членовете на служебното правителство са били надпартийност и експертност.
След като изброи приоритетите пред този кабинет, Плевнелиев информира, че още на първото си заседание той ще номинира българския кандидат за еврокомисар. „Служебното правителство ще финализира споразумението с Европейската комисия, ще излъчи достоен еврокомисар, който се ползва с доверие, както у нас, така и по света – българският евркомисар в Кристалина Георгиева”, категоричен бе президентът.
Той заяви още, че той и назначения от него кабинет подкрепят проекта „Южен поток”, но по европейски правила. „Ние сме за всяка тръба, която може да мине през България и да донесе инвестиции. Ние сме за „Южен поток”, но по европейските правила. Проектът ще остане замразен, докато ЕК не даде зелена светлина”, декларира държавният глава.
„Това е второто служебно правителство в рамките на последните две години – за съжаление, това е ясен знак за политическа нестабилност, която трябва да преодолеем заедно. Във време на изострена криза на доверието президенстската институция изпълнява своя ангажимент за надпартиен подход и последователна политика”, заяви Росен Плевнелиев в началото на речта си.
Той подчерта, че „единственият легитимен инструмент за преодоляване на политическата криза са изборите” и такива ще бъдат проведени на 5 октомври. Държавният глава информира още, че в сряда ще обяви официално разпускането на 42-то Народно събрание и ще издаде указ за назначаването на служебния кабинет, който да поеме управлението на страната в, по думите му, „трудно и непредсказуемо време”.
„Бездействието по време на криза е недопустимо. Подготовката на изборите по надпартиен и експертен начин ще осигури доверие в обществото. Безпринципното противопоставяне не носи нищо добро – не очаквайте такова от служебното правителство – няма да действа реваншистки, ще каже истината”, посочи Росен Плевнелиев.
Сред приоритетите на втория служебен кабинет той изброи подписването на Споразумение за партньорство с Европейската комисия до 2020 г., стартиране на процедурата за присъединяване към единния банков надзорен механизъм на ЕС и на Програма „България в НАТО 2020”.
Във вътрешен план служебният кабинет ще предприеме „мерки за организиране и провеждане на изборите, за социална и здравна закрила, за европейски диалог и коректно управление на средствата от ЕС”.
„Програмата за развитие на селските райони ще бъде ревизирана и икономисаните пари ще бъдат пренасочени към бедстващите. Служебното правителство ще работи за размразяване на двете спрени оперативни програми „Околна среда” и „Регионално развитие”, както и за разплащане и ускоряване на плащанията за строителите”, заяви Плевнелиев.
Други приоритетни области на работа на служебния кабинет ще бъдат енергетика, правосъдие, електронно управление. „Служебният кабинет ще инициира създаването на енергиен борд и ще върне интегрирания подход в този проблемен сектор – всички на масата за решаване на проблемите, вместо сделки с богоизбрани под масата”, увери Плевнелиев.
„Служебният кабинет ще финализира работата по стратегията за висше образование. Ще продъложат усилията за електронно правителство, като бъде изготвен проект на Закон за въвеждане на електронно управление. Ще заработи отново граждански борд за изборите”, обяви още президентът.
Критика към предишните
„42-то Народно събрание остана глухо за необходимата ревизия на бюджета за ускоряване на реформите”, заяви Росен Плевнелиев с обвинение към разпуснатия парламент - депутатите не приеха актуализацията на държавния бюджет, за която държавният глава настояваше.
„Отговорността ще се носи не от служебното правителство, а от тези, които въоръжени с партийна пропаганда и опорни точки пропуснаха да защитят публичния интерес”, посочи той и допълни, че Бюджет 2014 е бил „сбъркан още в самото начало” с предвидените 2 млрд. лв. приходи повече от миналата година, които никой не успял да събере.
„Политиците, които по време на двумесечните порои обясняват как всеки трябва да застрахова имуществото си, отказаха да застраховат сигурността на страната с текст, който не струва и лев”, каза язвително Плевнелиев.
„Истинският герой от миналата година е българското гражданско общество – то показа, че е развило нетърпимост към всичко нечестно и задкулисно”, настоя Росен Плевнелиев. „Най-важна е победата на обикновения човек, нека той бъде подкрепен”, каза той в заключение, преди да представи поименно министрите във втория служебен кабинет.