Работната седмица стартира с опасно високи температури, както предупредиха метеоролозите. Най-горещо е било в Сандански – 39 градуса, а в Русе и Елхово са измерени 37. В Пловдив, Стара Загора, Карнобат, Благоевград и Кърджали максималните температури достигнаха 36 градуса.

Рекорд беше отбелязан в Ахтопол, където термометрите измериха 30,4 градуса. На същата дата миналата година регистрираната максимална температура е била 30 градуса.

За понеделник синоптиците въведоха „оранжев” код за опасни горещини в седем области на Северна и Южна България - Ловеч, Плевен, Велико Търново, Русе, Стара Загора, Хасково и Ямбол. В 15 области на Югозападна, Северна и Източна България лятото е малко по-благосклонно и затова обявеният код за опасност от жегите е „жълт”. В тази група попадат Враца, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик, Пловдив, Кърджали, Габрово, Сливен, Търговище, Разград, Силистра, Добрич, Шумен, Варна и Бургас.

Утре ще е с малко по-ниски температури, но все още ще има места с опасно високи стойности. Код „жълто” за температури до 36 градуса е в сила за вторник в шест области: Русе, Велико Търново, Стара Загора, Сливен, Хасково и Ямбол.

Ще се окаже ли този юли най-горещият от 132 години?

Рекордните горещини в последните два месеца накараха мнозина да се запитат, дали България не става жертва на глобалното затопляне. Учените обаче не са притеснени от продължителната жега.

„През зимата всички казваха - много студено, какво глобално затопляне. Сега, през лятото е много топло и изведнъж всички са съгласни, че има глобално затопляне,” коментира доц. д-р Елисавета Пенева от Катедра метеорология и геофизика към Физическия факултет на Софийския университет.

Всъщност топлото време у нас се дължи на по-силно климатично влияние от Европа с дълга, студена зима и горещо лято. Възможно е тенденцията да се обърне в следващите години. Когато влиянието на Средиземно море е по-силно се получават по-меки зими и по-хладни лета.

В световен мащаб обаче, средната температура на планетата ще нараства, сочат данните през последните 100 години. Специално за нашия регион температурата нараства и се засушава. Хората трябва да свикнат с това, съветват специалистите.

Наскоро от НАСА разпространиха сателитни снимки, които показват, че ледът на остров Гренландия се топи с невиждани досега темпове. Все още американските учени не са се произнеси дали това е аномалия, причинена от глобалното затопляне или е просто рядко случващо се явление. Дори и полярните шапки на Земята да се разтопят, нашите учените обаче не предвиждат края на света. В Сибир и Канада могат да се появят много плодородни и добри за живеене места. Възможно е и за Сахара да има благоприятни ефекти, но цялото крайбрежие ще бъде необитаемо, защото ще бъде под вода.