Настояването за по-бърз процес по делото Корпоративна търговска банка (КТБ) е разумно, а не намеса в работата на съда. Това заяви пред БНР омбудсманът Константин Пенчев.
"Винаги съм казвал, че когато се настоява съдът да гледа по-бързо делата в разумни срокове, това не е вмешателство в независимата съдебна система, а това е изискване за малко разум. Не може делото за отнемане лиценза на КТБ – тази банка, която разтресе цялата държава, да се отлага и да се насочва по правилата за всяко едно друго дело, защото били много претоварени. Цяла България в момента чака дали ще бъде потвърдено отнемането на лиценза или не, защото ако то бъде потвърдено, едва тогава ще започне несъстоятелност, производството. Ние в момента не знаем какво се прави с това имущество, дали не се разпродава", каза Пенчев.
Според него е крайно време да започнем да се оттласкаме от дъното във всичките посоки – съдебна реформа на първо място, здравеопазване, образование. "Това може да се постигне само с общи усилия и разбирателство. По никакъв начин езикът на омразата не помага. Няма ли реформи, ще има само скандали, само омраза. Дали ще обвиняваме лекарите или ще обвиняваме ромите, или ще обвиняваме кой знае кого – това е еднакво непродуктивно и само поражда противопоставяне между хората", коментират омбудсманът.
За съдебната система той обобщи: "Гнилите ябълки" не са само по върха. Те са на повечето възлови места в съдебната система. "Гнилите ябълки" по върха възпроизвеждат себеподобни по-надолу. Да очакваме системата сама да се изчисти – това е пълен абсурд и не бива да е така. Политиците са тези, които са отговорни за развитието на страната, те трябва да направят законова база".