Мащабния акция се проведе днес в България във връзка с разследване срещу криптобанка за пране на пари, данъчни престъпления и тероризъм.

Банки от ново поколение – криптобанки – това всъщност е „Нексо“. Твърди се, че глобално активът им е 4 млрд. долара на над 5 млн. потребители от целия свят.

Какво се знае за финансовата компания

Създадена в България, водеща в сферата на дигиталните финанси, с над 600 служители – така „Нексо“ представят себе си на официалния си сайт.

„Всички знаете, че в някои от държавите е била забранена. Знаете  за техните проблеми в САЩ, че те формално напускат щатите, въпреки че това формално не се случва“, каза Светослав Василев от Следствената служба. 

В българските регистри „Нексо“ е швейцарско дружество, но източници посочват, че регистрацията му е на Кайманските острови. Справка в Търговския регистър показва, че компанията е едноличен собственик на българската фирма „Ендиес“, регистрирана срещу капитал от 100 лв. през 2018 г.

Първоначално управители са Георги Шулев, Антони Тренчев, Калин Методиев и Коста Кънчев.

Година по-късно Георги Шулев напуска дружеството. Той е син на бившия социален министър Лидия Шулева. Наши източници казват, че към този момент той няма общо с „Нексо“ и ги съди във Великобритания.

Георги Шулев

При създаването на българската фирма в управата ѝ е и Антони Тренчев – това става малко след като напуска 43-тото Народно събрание. До 2017 г. той е депутат от Реформаторския блок. Тренчев приема с усмивка първите съмнения за злоупотреби, показват записи на „Блумбърг“ през 2019 г.

Антони Тренчев

Калин Методиев също е сред основателите в България, както и Коста Кънчев, който според наш източник е „двигател на проекта“.

Тренев, Методиев и Кънчев напускат управата на фирмата в края на 2021 г.. През целия ден телефоните им останаха изключени. Според Търговския регистър актуалните управители към днешна дата са двама души.

През социалните мрежи от компанията обявиха позицията си: „За жалост с последните законови регулации около криптото, някои регулатори решиха да предприемат подхода "първо ритни, после задавай въпроси". В корумпираните държави това граничи с рекет, но и това ще мине“.

От фирмата твърдят, че сътрудничат на властите, а политиката им е безкомпромисна по отношение на прането на пари.

Разследванията срещу компанията  в САЩ

В края на септември миналата година в САЩ започват проверки срещу компанията. Щатските власти в Калифорния, Кентъки, Ню Йорк, Мериленд, Оклахома, Южна Каролина, Вашингтон и Върмонт обвиняват компанията за това, че оперират с финанси без нужния лиценз.

През декември компанията oбявява, чe в cлeдвaщитe мeceци щe cпpe дa работи нa eдин oт ocнoвнитe cи пaзapи – CAЩ.

У нас разследващите казват, че на практика дейността никога не е спирала.