Обиски и разпити, в които участват повече от 300 служители на спецслужбите, бяха извършени днес във връзка с мащабна операция срещу пране на пари, данъчни престъпления и тероризъм.
Прокуратурата, ДАНС, жандармерията и следствените служби проверяват адреси, свързани с криптобанката „Нексо“.
По данни на държавното обвинение, разследваната схема е за над 90 млрд. долара.
Още сутринта прокурори, следователи и агенти на контраразузнаването започнаха обиски в над 15 адреса, свързани с компанията. По данни на прокуратурата основата ѝ дейност се е осъществявала от България, а собствениците също са българи.
„Разследват организирана престъпна група, пране на пари, данъчни престъпления, престъпления с предоставяне на банкова дейност без лиценз и компютърни измами. Тази криптобанака е създала и поддържа международна платформа за обмен и предоставяне на заеми на криптовалута... Крипотобанката действа чрез множество регистрирани търговски дружества, които голяма част от тях представляват пощенски кутии, тоест кухи фирми“, обяви говорителят на главния прокурор Сийка Милева.
Установени са над 3, 6 млн. транзакции от и към компанията, някои от тях с рискови играчи на борсата.
„За последните 5 години като оборот през фирмата са минали забележете 94 млрд. долара. Клиент на платформата, който е използвал платформата и е трансферирал криптовалути, е лице, което е официално обявено за лице, финансирало терористични актове“, допълни Милева.
По неофициална информация сред собствениците на компанията са бивш депутат, както и син на бивш министър. Днес телефоните им са изключени.
Преди месеци стана ясно, че 8 американски щата завеждат дело срещу криптобнаката „Нексо“.
По данни на прокуратурата основата дейност на криптобанката се е осъществявала от България, а собствениците ѝ са българи. Фирмата е търгувала с криптовалута във Великобритания, Швейцария, Съединените щати и известни офшорни дестинации.
Работещите в една от претърсените бизнессгради разказват, че фирмата се помещава на един от последните етажи, но знаят малко за дейността ѝ. На другите адреси информацията за криптобанката и дейността ѝ също е оскъдна.