"Искам да изясним кой в какво качество стои на тази маса, защото се претендира, че това са само национални представителни организации". Такова искане отправи министърът на финансите Владислав Горанов към социалните партньори по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
"Колко БВП произвеждате, след като сте толкова разтревожени", попита Горанов социалните партньори, преди да премине към разискването на новия заем от 16 млрд. лв.
Финансовият министър прочетете законопроекта, след което попита останалите събеседници кое точно не им е ясно.
Преди това синдикати и работодатели разкритикуваха предложенията за промени в
Закона за здравното осигуряване, които са във фокуса на първото заседание за годината на тристранния съвет.
След като Горанов изчете и имената на част от членовете на НСТС, Васил Велев му благодари, че не е изчел пълния списък с 6100 членове.
"Браншовите организации тук покриват повече от половината икономически дейности в страната или близо 46 от тях. АИКБ единствено покриваме тези дейности, които са повече от половината икономически дейности. Колко БВП произвеждат нашите членове? Може би КРИБ произвежда най-много", заяви Велев.
Велев обяви, че АИКБ е против това дефицитът за 3 години да бъде близо 6,5 млрд. "Важно е да знаем какво ниво на фискалния резерв да очакваме в края на годината, защото това е числото, върху което различията ще рефлектират", продължи Велев и предложи свиване на дефицита.
"Вие не представлявате обществото, а вашата организация. Обществото си е изградило механизми, за да консултира тези теми чрез съответните комисии. Вашата организация беше ли на заседанието на Комисията по бюджет и финанси? Не беше. Темата трябваше да ви е интересна и през 2013 и 2014 г., но тази година ще ви я обясним", репликира Горанов.
Финансовият министър заяви, че е склонен разходите да бъдат намалени с 2 млрд. лв. и по този начин да бъде избегнат част от дефицита. "Склонен съм за това, защото не бива да задлъжняваме с това темпо", заяви Горанов и обясни, че през следващите 3 години държавата има нужда от близо 9 млрд. лв. финансиране. Министърът на финансите каза още, че споразумението с банката е за максимален лимит, но на части.
По отношение на наличността във фискалния резерв, Горанов обяви, че в него има половин млн. лв. свободни средства. Останалите суми са ангажирани по Сребърния фонд, както и по ядрените фондове, а 800 млн. лв. се намират в Първа инвестиционна банка. "Не е редно да оказваме натиск върху банката да ги връща. Забранил съм на ПИБ да връщат пари на правителството. Те искат да ги върнат, но аз не искам", каза още Горанов.
Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев заяви, че представляваната от него организация подкрепя външния дълг с тези му параметри, защото държавата има нужда от стабилност през следващите години.