Битката за общежития в Студентския град започна. В нея се включват над 30 000 младежи. Опитът показва, че почти всяка година, с малки изключения, няколко хиляди студенти посрещат новата учебна година от външната страна на общежитието. Напливът е голям по обясними причини.
Освен удобствата и интензивния нощен живот, наемът също е по-нисък в сравнение с квартира. Добрата новина е, че големите университети не предвиждат увеличение на наемите.
Общият принцип е, че наемът варира според условията - дали стаята е ремонтирана или стара, дали помещението си делят двама или трима студенти. Разликата в цените на различните ВУЗ-ове не е съществена и средно студентите плащат по около 50 лева месечно.
12-и блок на Техническия университет е сред изключенията в Студентския град - основно е ремонтиран преди 7 години. В 14-и блок на същия ВУЗ не е правен основен ремонт от четвърт век. Теодора Цонева е настанена тук с разменно писмо от Софийския университет. Условията я задоволяват и няма намерение да се връща в общежитията на Алма матер.
„Тъй като мога да си запазя стаята за всички години, през които уча. Така няма да се налага да се местя всяка година в отделни стаи”, казва тя.
Освен Теодора в 14-и блок живеят още 500 студенти - колкото населението на малко българско село. Блокът ще бъде основно ремонтиран наесен.
„Студентите, които желаят в 14 блок, няма да бъдат изгонени. Ще си живеят там и ремонтът ще бъде направен така, че да не им нарушим спокойствието”, гарантира доц. Борислав Дамянов от „Студентски столове и общежития” към ТУ-София.
Мебелите няма да бъдат сменявани. Сметките за ток обаче ще намалеят - блокът ще бъде саниран, а на покрива ще бъдат инсталирани фотоволтаици. Ще бъдат основно ремонтирани и 200 бани.
В УНСС 4 блока ще бъдат санирани и също ще бъдат монтирани панели за топла вода. В Софийския университет не планират основни ремонти. Според предварителното разпределение, места за студентите от всички университети в София ще има.
„Студентите са много по-малко и второ, нямаме блокове, излезли в големи ремонти. Следователно, ще има места и студентите не трябва да се притесняват”, увери доц. Дамянов.
В университетите, където традиционно има недостиг, обаче останаха по-сдържани в прогнозите. От Софийския университет и УНСС коментираха, че ще са сигурни за местата, едва когато настаняването започне.
Единствено в Техническия университет бяха убедени, че и тази есен ще имат места за всичките си студенти. Възпитаниците на другите университети ще трябва да изчакат още малко. В повечето ВУЗ-ове приемът на документи е започнал, а настаняването ще стартира през септември.