Отбелязваме Международния ден на хората със Синдром на Даун. За първи път България ще бъде представена в Олимпийските игри за хора с това генетично състояние.

Преди година и половина Василена, която е със Синдром на Даун, влиза в залата по художествена гимнастика за първи път. Днес тя вече е шампион, въпреки всички трудности.

„Това искам – медали, и да тренирам много бързо художествена гимнастика на тренировки с Хриси“, казва Василена.

Майка ѝ също е рамо до рамо с нея в борбата.

“Естествено, първата реакция на лекарите беше “оставете я”. Веднага казаха, че има проблем и след това започна борба със системата”, разказва тя.

Още на първото си състезание в Южна Африка миналата година печели сребърен медал. Оттам нататък по пътя към успехите Василена върви заедно и с нейния треньор.

„Тези деца първоначално като дойдоха бяха доста срамежливи, затворени в себе си, а тук те вече са в един нов свят“, разказва треньорът на Василена, Христина Василева.

„Не знам как я промениха, аз не мога да повярвам. Какво направиха с моето дете… чудеса!“, разказва майката на Василена за постигнатото.

Датата, 21-во число на третия месец, не е избрана случайно, а за да покаже, че Синдромът на Даун е свързан с три копия на 21-вата хромозома.

„У нас средно 30-40 бременности годишно са засегнати от това генетично състояние“, казва проф. Алексей Савов, началник на Националната генетична лаборатория.

Той призовава за приобщаване на децата със Синдром на Даун в обществото, както и за това да им се дават повече възможности да развиват талантите си.

„Много важна е системната работа с тях. Имаме много примери, които показват какъв е ефектът от семейството, от въвеждането в среда, от това да им се даде възможност да пробват своите капацитети“, обяснява д-р Савов.

Синдромът на Даун е най-често срещаното хромозомно заболяване и причина за проблеми в обучението при деца. У нас терапията им не се заплаща от държавата и е приоритет на техните семейства, неправителствени организации и социални кампании. А в системата липсват официални данни – всяка година в България се раждат около 100 такива деца.

По репортажа работиха стажант-репортера Дара Сапунджиева и Антония Яворова.