Фармацевти от цялата страна планират да излязат на протест на 3-и и 4-и юли. Причина за това сa готвени промени в наредбата, свързана с лекарствата, които се плащат от Националната здравноосигурителна каса и по-конкретно обработката на безплатните рецепти. Обсъжданията са били протестните действия да не касаят пациентите и те да не бъдат затруднени по никакъв начин.

Към момента лекуващите лекари могат да изписват до три лекарства на рецепта, които се плащат от касата. Ако предложенията в Наредба 4 влязат в сила, всички медикаменти за даден пациент ще се изписват в една единствена рецепта, което ще повлияе на приходите от обработката на безплатните рецепти, който генерират аптеките. 

„Оказа се, че колегите имат различни виждания, едни ще затварят аптеки между 14:00 и 16:00ч. на 3-и юли, а на 4-и юли, когато е последният срок за публично обсъждане на наредбата, колегите решиха, че на този ден собствениците на аптеки ще отидат между 09:00 и 09:30 ч. в НЗОК да си пуснат едномесечно предизвестие за прекратяване на дейността със здравна каса и в този половин час ще обясняваме на пациентите какъв е проблемът. Ние искаме пациентът да разбере до какво ще доведе промяната в Наредба 4 без да бъде променен начина на финансиране на аптеките", заяви пред БГНЕС председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Голяма част от аптеките в Бургас ще бъдат затворени за един час на 3 юли, съобщи за БТА председателят на местния фармацевтичен съюз Любима Бургазлиева. Тя каза, че собствениците на аптеки, които ще се включат в протестната демонстрация, ще затворят от 9 до 10 часа. Пред всяка аптека обаче ще има фармацевт, който да обясни на хората защо се налага това, добави тя. 

Аптеки няма да работят и в много от по-малките градове в областта. 

По думите на Димитър Маринов проблемът е, че от времето на хартиената рецепта, заплащането за тази дейност е на брой изпълнени рецепти. „Става дума за една огромна група лекарствени продукти, върху които аптеката няма никаква печалба. Закупува ги от складовете от търговците на едро, отпуска ги на пациентите и чака между месец и месец и половина НЗОК да възстанови сумата на закупуването. И за цялата тази услуга аптеките получават една много малка сума - пет лева. Звучи смешно, но е толкова, и сумата не зависи от цената на лекарствените продукти и от броя на лекарствените продукти", поясни Маринов.

 Той уточни, че предложението на НЗОК в момента за промени в Наредба 4 означава, че всички рецепти на пациента ще бъдат събрани в една голяма и пациентът ще може да ги изпълнява в различни аптеки и по различно време, когато му е удобно в рамките на два дни, и за това фармацевтичният бранш няма възражения. „Ние нямаме против това нещо, но понеже то е свързано със заплащането към аптеките, не можем да приемем тези промени без промяна на модела на финансиране на аптеките, така че тази дейност да бъде обезпечена", поясни Димитър Маринов.

Пациентски организации се обявиха срещу действията

Пациентски организации “Заедно с теб” съобщиха, че не одобряват обявяването на протести за затваряне на аптеки и заплахите, че ще се прекратят договорите с НЗОК. „С тези бизнес интереси фармацевтите ограничават достъпа на пациентите до лечение“, коментира Пенка Георгиева от организацията.

Организацията смята, че предложените промени в проекта на наредбата са в интерес на пациентите.

„Така ще се осигури назначаване на комплексна лекарствена терапия на пациентите в една електронна рецепта и възможност за по-прецизна и пълна оценка на лекарствената терапия, както и преценяване на взаимодействията между отделните лекарствени препарати, а също така ще се улеснят магистър-фармацевтите при обработка на електронното предписание“, добавя Георгиева.

От „Заедно с теб“ смятат, че фармацевтите оказват натиск и създават напрежение заради търговски интереси. „Те винаги са твърдели, че поставят пациентите в центъра на системата, че не са търговци, а упражняват фармацевтични грижи. Със затварянето на аптеки и ограничаване на достъпа до лечение на пациентите, те доказват обратното“, казва още Георгиева.

Организацията цитира данни на Националната здравноосигурителна каса, според които приходите на аптеките от отпускането на лекарства за домашно лечение са се увеличили повече от два пъти през тази година.