137 жертви на трудова експлоатация за миналата година. Повечето са мъже, примамени от трафиканти с обещания за работа и добри печалби зад граница. От Комисията за борба с трафика на хора започват мащабни кампании, с които да информират и предпазят търсещите работа в чужбина.
Илия Костадинов от Монтана заминава за работа в Германия в края на 2009г. Приятелката му вече е там от два месеца. Двамата имат трудови договори и са ангажирани в предприятие за обработка на сурово месо.
„Те вземат хората за по един месец, удържат им комисионна 200 евро и веднага ги гонят на улицата, без пари. Подигравки там, просто. Хладилници, студено, тежка работа. По-слабите ги слагат на най-тежката работа, по-яките - на по-лека, ако някой се оплаква, веднага го гонят”, разказва Илия.
Той получава дискова херния и се прибира за лечения у нас. Когато се връща намира приятелката си с патерици - след трудова злополука.
„Същия ден моментално я уволняват, останахме на улицата. Оттук ни изпратиха пари да се приберем", допълва потърпевшият.
Така звучи поредната история на измамени и експлоатирани нашенци, отишли зад граница да припечелят някой лев. И това не е единичен случай. Всяка година стотици българи търсят късмета си в чужбита. А всичко започва от една измамна обява.
„Измамни предложения за работа, с неквалифхициран труд, гъвкавост, добро заплащане без договори бонуси”, описва Антоанета Василева от Национална комисия за борба с трафика на хора.
Едва пристигнали, трафикантите прибират личните карти на кандидат работниците, след което ги подлагат на нечовешки денонощен труд и мизерни битови битови условия за почивка.
„Когато виждат обяви само с мобилен телефон, на спирки или други месат, по-добре да подминат и да не се интересува,т защото в голямата си част това са тези измами, които се установяват”, коментиа вътрешният минстър Цветан Цветанов.
Дали обявата за работа е истинска или поредната примамка на трафиканти - справка може да направите в Агенцията по заетостта. Всичко останало може да се окаже кошмарно приключение.