"Харвард” отново е сцена на голямо научно откритие, след като американски учени от престижния университет успяха да обърнат хода на еволюцията, променяйки ДНК-то на пиле, за да създадат ембрион на пернато с муцуна на алигатор, пише научното списание "Ню сайънтист".
Подобни същества са живели преди милиони години и са изчезнали през периода креда. Обръщането на хода на еволюцията може да позволи да се манипулира ДНК-то в обратна посока, което ще доведе до създаването на нови видове. Те биха могли по-добре да се адаптират към климатичните промени, пише изданието. Новото откритие може да помогне и в отстраняването на дефекти при раждането на бебетата при хората.
Архат Абжанов и неговият екип от Харвардския университет "произвели" пилетата с алигаторски муцуни, като изрязали квадратен отвор в черупката на яйца и вкарали в зародиша малко желатинено протеиново зърно. Намесата предизвикала отделни молекули в човката да се развият в муцуна на алигатор след 14 дни.
Поради био-етични съображения Абжанов не позволил на яйцата да се излюпят, а наблюдавал промените само в ембрионален стадий. Но ако се доведе процесът докрай, един ден от генетично манипулираните яйца може да се излюпят пиленца, превърнати в манираптори. Това са малки динозаври, които преди милиони години са дали началото на много видове птици, просъществували и до наши дни.
Друг американски учен, Джак Хорнър от университета в Монтана, провежда подобни експерименти и очаква да получи "пилезаври" с опашки и предни лапи, подобни на динозаврите, припомня изданието.

Колаж: Бояна Бойчева, btv.bg