"За шеф в съда - първо проверка", е озаглавено интервюто в "Труд" с Искра Фидосова, председател на правната комисия в парламента. Тя посочва, че като гаранция за утвърждаване на отговорността, отчетността и ефективността на Висшия съдебен съвет (ВСС) се предлага въвеждането на публичност и състезателност в процедурата по избор. За членовете на ВСС, които се избират от парламента, се предвижда публично обявяване на номинациите преди избора им. Когато се обяви конкурс за магистрат, независимо в кой съд, на каква длъжност, нека да има достатъчно време - два, три месеца, да се оповести кой кандидатства, да се направи предварителна проверка на имотите му, да се види какво е декларирал. Това ще е от полза за цялото общество, смята Фидосова.
***
"Народът хока Борисов, на избори ли ще ходи?", коментира "Сега". Скоро народът ще трябва да се яви на избори, пише авторът. Така излиза, ако следва премиерската повеля. Както добре знаем, който не харесва Бойко Борисов, или му завижда, или следва да разясни защо е мълчал по времето на Станишев. А най-добре да се яви на избори, за да го разбие Борисов. "Алфа рисърч" във вторник показа, че личният рейтинг на премиера се е сринал с 11% за 4 месеца, недоволните от кабинета са 1/3, а доволните за първи път са по-малко. Оценката за почти едногодишния мандат е малко над 3, а най-голямата гордост - акциите на МВР, прогресивно се приемат за куха пропаганда. Тревога будят икономическите и социалните (без)действия, разнопосочните сигнали се оценяват като липса на стратегия.
***
"БСП отново в комисии на Народното събрание", съобщава "Труд". БСП се върна в ръководствата на парламентарните комисии вчера. Левите депутати напуснаха постовете си преди половин година в знак на протест срещу отстраняването на Емилия Масларова като шеф на социалната комисия заради разследването срещу нея. От ръководството на ПГ на левицата мотивираха завръщането си с това, че участието в ръководствата на комисии е инструмент за влияние върху политиките в държавата, а и социалната комисия, чието председателско място е определено за тях, не може да е вакантно, докато се обсъжда рязане на пари по социални пера.
***
"10 депутати за 1 кола, лимитът им - 2500 км", пише "24 часа". От 1 юли на 10 депутати се пада по една кола. Това реши председателският съвет на парламента след едномесечни тежки заседания. Всяка кола пък ще има лимит от 2500 км за месец и ако го надмине, ще спира от движение, поясни съпредседателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев. Председателят на парламента и шефовете на комисии са с ограничение до 2000 км. Бензинът за личните кол ще е с 20 на сто по-малко. Таванът на командировачните също ще се намали и вместо 120 лева на месец вече ще е 100. Според Велчев с антикризисните мерки до края на годината парламентът ще спести 500 000 лева.
***
"Чужди адвокати на дела у нас", отбелязва "Стандарт". Адвокати от Евросъюза ще могат да защитават българи пред родната Темида. Канторите им, регистрирани в друга държава на Стария континент, също ще работят на територията на България. Това предвиждат промените в Закона за адвокатурата, които бяха приети на първо четене в парламента вчера. Те са в отговор на откритата от Европейската комисия наказателна процедура срещу страната ни. Брюксел ни направи забележка, че не допускаме адвокати от останалите страни членки да упражняват професията си на нейна територия.
***
„Задължително на 5 годинки - ученик", информира "24 часа". Всички деца на 5 години трябва задължително да тръгнат на предучилищна подготовка наесен. Това предвиждат одобрени вчера от правителството промени в Закона за народната просвета. Родителите, които не са съгласни да ангажират със специално обучение толкова рано децата си ги очаква глоба от 200 до 2000 лева, а при повторно нарушение до 5000 лева.
Икономика
"Махат надбавките за стаж от чиновническите заплати", информира "Труд". Без допълнително възнаграждение за прослужено време ще останат държавните служители догодина. Тази добавка ще бъде премахната и сумата ще се вкара в заплатите, обяви вчера финансовият министър Симеон Дянков на пресконференция, на която представи новия модел за заплащане в администрацията. Новият начин за определяне на чиновническите възнаграждения предвижда заплатите да се формират като 75% постоянна (основно възнаграждение) и 25% променлива част. Променливата ще се състои от текущи и целеви бонуси.
"Старт на АЕЦ "Белене" на 1 ноември или цената скача", отбелязва "Труд". Сегашната цена за изграждане на АЕЦ "Белене" в размер на 3,997 млрд. евро е в сила само до 30 септември тази година. "Готови сме на 1 ноември да излеем първия бетон в основите на първия енергоблок. Ако това не се случи, цената ще стане много по-висока", съобщи Генадий Тепкян, вицепрезидент на руската "Атомстройекспорт". Компанията е главен изпълнител на "Белене". Тепкян участва в международен ядрен форум, който се откри вчера в "Златни пясъци". В поздравителен адрес от името на икономическия министър Трайчо Трайков до участниците във форума бе написано: "Правителството гледа на този проект сериозно и ще подкрепи неговото изграждане на ясна пазарна основа".
България – ЕС
"Оли Рен ни направи по-рискови от Унгария", пише "24 часа". България се превърна в по-рискова от Унгария след изказване на еврокомисаря по паричните въпроси Оли Рен, че Брюксел ще проверява данните на националната статистика за икономиката ни. Рисковата премия по книжата ни се е вдигнала с 0,5% до 4 на сто, което е рекордно ниво. "По-добре е проверката от Евростат да бъде направена по-скоро. Резултатите само ще покажат, че България не е като съседните държави", коментира вчера финансовият министър Симеон Дянков. Според него одитът трябвало да дойде още през май, след като България сама е докладвала преизчисляването на бюджетния дефицит за 2009 г. То се наложи, след като правителството откри неразплатени договори от
предното.
"БСП с ултиматум към властта", съобщава "Дума". Премиерът Бойко Борисов до края на седмицата да представи необезпечените договори на предишните управляващи за 2 млрд. лева или да си подаде оставката, поиска на брифинг на парламента депутатът от "Коалиция за България" Антон Кутев. Ако до края на седмицата не представи подробен списък с договорите, това ще означава, че е излъгал българските граждани, изтъкна Кутев. Съмненията на Оли Рен в достоверността на данните от Евростат за България са резултат от противоречивите сигнали, давани от сегашното правителство, смята бившият финансов министър Пламен Орешарски.
Оставка на цялото ръководство на Националния статистически институт пък поиска лидерът на ДСБ Иван Костов.
В интервю за "24 часа" Мариана Коцева, шеф на Националния статистически институт, обяснява: "Работим по хармонизирана методология с Европейската комисия и има регламент, който стриктно се спазва. Но по-важното е, че когато подаваме данните, в случая за дълга и дефицита стана на 30 март, следват три седмици на верификация (потвърждение). Това е процес, в който Евростат задава въпроси и гледа число по число как са получени показателите. Имаме официално писмо, че данните са приети без резерви".
"Недоверието на ЕС към България вдигна лихвите", продължава по темата "Сега". Световните пазари реагираха светкавично на безпокойството на еврокомисаря Оли Рен за достоверността на подаваните от България данни за дефицита в бюджета. Увеличението с 0,5% на рисковата премия по книжата ще има две последици - ще отблъсне и без това малкото инвестиции в страната и ще вдигне лихвите по кредитите.
"ЕК пак ще използва България за назидание", коментира "Сега". Посочва се, че ако Брюксел вярваше на данните от началото на годината за цветущото състояние на националните финанси, сами щяха да поканят България да влезе в чакалнята на еврозоната. Усилията на финансовия министър Симеон Дянков да покрие на хартия критериите за членството, като задържа държавни плащания, харчи от резерва и раздува прогнозите за приходи, създадоха илюзията, че България е сред отличничките в ЕС. Но експертите в Брюксел, които са се нагледали на финансови фокуси, му казаха да спре. Финансовите министри на 27-те решиха във вторник да превърнат Евростат от регистратор на национарни данни в нещо като финансов ревизор. Въпросът е защо трябва да приложи новите си пълномощия най-напред върху България? Много просто: защото е най-лесна да послужи за назидателен пример поради прозрачните си лъжи и защото, като най-бедна, разобличаването й не е много рисково за общата стабилност.
