Какво е написано в Санстефанския мирен договор, колко чужденци са загинали в името на българската свобода, как са изглеждали бойните действия?
След петвековно турско робство, през което българите успяват да запазят самосъзнанието си, през 1878 година свободата на България е отвоювана. На днешната дата в малкото градче Сан Стефано, което днес е част от Истанбул, Русия и Османската империя сключват мир. Този мир означава независимост за България. Самият Санстефански договор е сбъдната мечта на поколения българи.
По това време Финландия е в пределите на Русия. Малко хора знаят, че за българската независимост са се били няколко големи финландски полка. Единият - на генерал Еренрот, участва в обсадата и освобождаването на Плевен.
"И когато Русия обявява война на Турция, във Финландия се сформира този полк, който наброява 11 000 души. Интересното е, че към него има военен оркестър с 54 човека, които през цялото време са участвали. Има много запазени песнопойки с песни, които са ги стимулирали по време на бойните действия", разказва Савина Бончева - Централен държавен архив.
Архивите пазят няколко дневника на участници във войната, които са описвали всеки ход и действие на своята рота.
"Така например поручик Фон Вент е написал един дневник, който и до ден днешен буди интерес у много изследователи и непрекъснато се търси", отбелязва Савина Бончева.
"В дислокациите на 12-то число беше заповядано на войсковите отряди да преминат на шосето Плевен-София, да заемат позиция при Горен Дъбник, да се укрепят и там да свият блокадата на събраните в Плевен неприятелски войски, а войската на генерал Елиас да атакува Плевен в 6 часа сутринта от Долни дъбник"
Националните ни архиви съхраняват точно копие на Санстефанския договор. Оригиналът е в Русия - при сключването му никой от българска страна не участва, защото България на практика не съществува като държава вече 5 века.
"На 19-ти февруари в 7 часа сутринта започна работа по подписването на договора. Всички бяха в трескаво състояние. Великият княз Николай Николаевич, въпреки външното спокойствие, беше силно развълнуван"
Новината за освободена България достига светкавично до всички краища на страната. В продължение на няколко дни българите са завладени от всенародна радост, за което свидетелстват редица документи.
Радостта обаче е твърде кратка - само няколко месеца по-късно Берлинският конгрес разкъсва българските земи.
"На Берлинския конгрес се отрязват доста от границите на България, вместо самостоятелна тя става васално Княжество, но все пак е Княжество", казва Надежда Михайлова - Държавна агенция "Архиви".
Така България се изправя пред поредната трудност, с която тръгва да се бори. Борбеност, която се е превърнала в българска национална черта и която - дори ненаписана, прозира от страниците на всички запазени архиви. А пожълтелите, столетни страници продължават да пазят подробностите за битките, победите, срещите и подписванията, но с ясното послание, че най-важно е събитията да се пазят в паметта на народа.