Любителите на планините вече тръгнаха по заснежените върхове. Изживяването обаче, освен приятно, може да бъде и опасно. Причините за инцидентите са комплексни, категорични са от Планинската спасителна служба. В списъка на най-честите са недостатъчната предварителна подготовка и екипировка, както и липсата на знания и умения. Не на последно място остават неподходящата тактика съобразно терена и метеорологичните условия. По тази причина от службата предлагат няколко основни съвета:
Старателно се подгответе за пътуването
Набавете си туристическа карта, пътеводител, проучете маршрута. Направете и консултация, за да сте сигурни. Съставете план на движение съобразно светлото време на денонощието и зимната обстановка. Тръгнете рано, проучете особеностите на района. Съобщете на близки, приятели и колеги графика и маршрута си. Информирайте и поделенията на Планинската спасителна служба. Регистрирайте се в хижите.
Следете непрекъснато прогнозата за времето
Времето в планината търпи резки и неочаквани промени. Проверявайте често състоянието на терена в ски центровете и пистите. Информирайте се за работата на лифтовете.
Не се движете сами в планинатаВ никакъв случай не се отделяйте от групата, следете за броя на хората и не допускайте изоставане. Подберете внимателно с кого тръгвате на път. Условието е всички да сте с почти еднаква физическа и техническа подготовка и да притежавате добра екипировка. Не формирайте големи групи, за да сте по-лесно подвижни. Изберете и ръководител. При мъгла, силен вятър и снеговалеж, особено в откритите части на планината, има реална опасност от изгубване. Движете се по маркировката. В случай, че не сте сигурни къде отивате, слезнете по безопасен път в горската част на планината и организирайте принудителен бивак. Не допускайте паника и разногласия.
Следете здравословното си състояние
Движете се с умерен ход, не бързайте излишно и правете почивки. Увеличавайте постепенно натоварването и надморската височина. При поява на неразположение, направете почивен ден или слезте на хижа с по-ниска надморска височина. При умора не спирайте, а просто намалете темпото. Не лягайте и не сядайте на снега. Поемайте повече течности, калорична храна, но не и алкохол. Откритите части на тялото могат да измръзнат не само при много ниски температури, но и при комбинация на нулеви и отрицателни температури със силен вятър и валеж на дъжд и суграшица. Осигурете си сухи дрехи, шапки и ръкавици.
Подберете прецизно екипировката и съоръженията
Не пропускайте да вземете с вас санитарна торбичка с най-необходимите лекарствени препарати и превързочни материали, добре подбрани кремове за лице с висок фактор на защита от слънчевото греене, специалните високопланински очила, карта и компас фенерче с резервни крушки и батерии, резервни топли дрехи и обувки.
Внимавайте за лавинна опасностПри наличието на определени условия - сняг, наклонени терени и подходяща температура, се свличат огромни снежни маси и формират лавини. Преди тръгване проверете дали има опасност и какви са условията и правилата за преминаване през лавиноопасните участъци.
Ако станете свидетели на нещастен случай -
първата ви задача е да се погрижите за своята сигурност и тази на пострадалия. Най-добрият начин е да изпратите някого до най-близкия телефон или хижа, оборудвана с радиотелефон, и да алармирате Планинската спасителна служба.
И не на последно място – пазете природата. Събирайте боклука си и помислете за горските насаждения и редките растителни видове.
Повече информация можете да получите на сайта на ПСС и в прогнозата за времето.