Достоверността на сигналите се проверява съвместно с американските спецслужби.

"Да, има докладвани случаи със съмнения за финансиране на терористична дейност. Работим по тези случаи съвместно с други колеги, включително и от САЩ", заяви Васил Киров, директор на агенция "Бюро за финансово разузнаване".

Сумите превеждани при тези случаи са били по-малки от 1 мирлион долара, съобщи Васил Киров. Разследването още не е потвърдило дали с парите наистина са финансирани терористични организации. Най-мащабните операции на пари в България, вече не са свързани с офшорни фирми, а с Европейския съюз, показват последните доклади на финансовото разузнаване.

"Схемата, която се наблюдава в тези случаи е превеждане на пари на български фирми от чужбина и препращането им веднага отново в чужбина. Интересното лично за мен е, че тези суми не идват от офшорни зони, а идват от Европейския съюз и се връщат обратно в Европейския съюз", казва Васил Киров.

Най-голямата операция на предполагаемо пране на пари, която е подадена на прокуратурата през тази година е за около 80 милиона долара, заяви Киров. Проверяват се и сигнали за купуване на държавни предприятия с мръсни пари. Въпреки големия брой случаи дадени на прокуратурата през последните месеци - 116 операции за 193 милиона долара, в България още няма осъден за пране на пари. Прането на пари е трудно да бъде доказано, затова финансовото министерство е подготвило законови изменения и нови закони, с които ще се издават присъди, за подбудителството към финансово престъпление и пране на пари по непредпазливост.