Кожата може да изгори и докато сте в морето, под плажния чадър и на сянка, защото пясъкът и водата отразяват слънчевите лъчи.
Лекарите предупреждават, че колкото повече се увеличава надморското равнище, толкова повече се увеличава и радиационното въздейстиве на слънчевите лъчи.
Болните от рак на кожата ще се увеличават с 10% всяка година, прознозират световни учени. Доскоро се смяташе, че утравиолетовите В-лъчи са по-вредни за кожата от А-лъчите. Новите изследвания доказват обратното - В-лъчите поразяват само горния слой на епидермиса, докато А-лъчите проникват по-дълбоко. Те могат да увредят имунната клетка на кожата и така да предизвикат различни заболявания като фотодерматити, алергични реакции, а увреждайки самите клетки и ДНК-то, мутациите им да доведат до рак на кожата.
В-лъчите имат дневен пик на действие между 11 и 16 часа, докато А лъчите-през целия ден.
При облачно времето, когато сме в закрито помещение или в автомобила В-лъчите не достигат до нас, докато А-лъчите проникват и през облаци, и през стъкло.
Увреждане на кожата може да се получи и при разходка в парка или докато чакаме градски транспорт. Според специалистите, ежедневното излагане на слънце само в града е равно на 80 дни престой под тропическо слънце.
Лекарите съветват освен шапки и слънчеви очила, да изпозвате слънцезащитни продукти. Важно е всеки да знае от какъв защитен фактор се
нуждае кожата му. Затова в София, Пловдив, Варна и Бургас по една седмица специалисти ще съветват безплатно в слънцезащитни центрове.
