В две страници, придружени със снимков материал "Новинар" отразява ситуацията в Либия: Цяла сграда в комплекса на либийския лидер Муамар Кадафи "Ал-Азизия" в Триполи бе унищожена при нови удари на международната коалиция в нощта срещу понеделник.

Според "Сега" един от шестимата синове на Муамар Кадафи - Хамис, е бил убит от свой пилот. Според анализатори, Хамис ръководи 32-ра бригада на въоръжените сили, които се смятат за най-предани на Муамар Кадафи. Либийски източници на арабската телевизия "Ал Манара" съобщиха, че Хамис Кадафи е бил ранен в събота, след като пилотът от либийските ВВС Мохтар Мохамед Отман умишлено разбил самолета си в комплекса край Триполи, където се предполага, че се намират Кадафи и част от роднините му. Това станало преди атаките на международната коалиция, като опозицията вече обяви Отман за "мъченик на революцията". Хамис починал от изгарянията, които получил по време на нападението.

"24 часа" се включва по темата като акцентира върху изказване на министър-председателя Бойко Борисов. По думите му България няма да участва във военната операция в Либия, защото тя няма формулирани цели. В подобна авантюра аз не бих пуснал нашите летци, обясни премиерът. Така той опроверга военния министър Аню Ангелов, който в серия интервюта каза, че военната ни авиация не участва в операция "Зората на Одисеята", тъй като нашите МиГ-29 и МиГ-21 са несъвместими.

Контрапункта теза изказва пред "Новинар" Доброслав Димитров, председател на комисията по отбрана в парламента.

"Военната операция в Либия беше много ясно определена и решението за нея не беше взето лесно... Целта й е да преустанови използването на авиация от страна на Кадафи за атакуване на собствените си граждани. Това е основната цел на тази операция", уточнява Димитров.

Темата за Либия присъства и на страниците на "Стандарт". В интервю Чавдар Червенков, бивш посланик на България в Тунис, споделя: "Според мен основната цел не е Кадафи да обяви спиране на огъня и да изпълни обещанията си. Целта е той и хората около него да си тръгнат, така че в Либия да дойде нова власт, с която да се води нормален диалог." В отговор на въпрос Червенков е категоричен: "Не смятам, че България може да бъде застрашена."

Според експерта Димитър Йончев българската позиция към войната в Либия е разумна. В своя анализ за "Класа" той подчертава, че ако се включим в поредица от операции и подкрепим подобен тип политика, няма да може да се запази спокойствието в България.

В интервю за "Труд" Фу Ин, зам.-министър на външните работи на КНР, категорично заявява: "Китай се въздържа при гласуването на резолюция 1973 на Съвета за сигурност за Либия, тъй като нашата принципна позиция е да не се използва военна сила при разрешаването на международни проблеми. Смятаме, че Съветът за сигурност трябва да се съобразява с Устава на ООН, който зачита суверенитета, териториалната цялост и независимостта на държавите. И въпреки това ние не блокирахме тази резолюция, тъй като се съобразихме с твърдата позиция на Арабската лига и на Африканския съюз по ситуацията в Либия. Но началото на бойните действия будят у нас тревога за цивилното население. Това може да задълбочи, вместо да разреши проблемите."

Държавата смята да сключи споразумение с петролната компания "Лукойл България" за едномесечно замразяване на цените на горивата, като поеме част от разходите на компанията, съобщава под глава "Сега". Това стана ясно от изявление на премиера Бойко Борисов, който представи сделката като добра за данъкоплатците, без да обясни с колко ще се натовари бюджетът. Става дума поне за 100 милиона лева. Ангажиментът на държавата към "ЛУКойл" няма да е за месец, а дългосрочен.

"Труд" допълва на първа страница: Главният директор на "Лукойл България" Валентин Златев замина спешно за Москва, за да обсъди молбата на премиера Бойко Борисов за поне едномесечен мораториум върху поскъпванията на бензина и дизела. Цените на горивата могат да паднат с 10-15 ст. на литър, каза финансовият министър Симеон Дянков на среща с ръководството на КНСБ.

Конфликтът между "Лукойл" и икономическия министър Трайчо Трайков вчера се задълбочи. От Брюксел министърът отрече да е намеквал за национализация на "Лукойл Нефтохим" и призова компанията да разясни производствените си цени.

Не трябва да се свързва ръстът на петрола с цените на храните, призовава пред "Класа" Гарабед Минасян от Института за икономически изследвания при БАН. "Увеличението на цените на горивата задължително води до увеличение на общото ценово равнище, а не конкретно на храните", подчертава Минасян и допълва: Ако има затруднения при добива на петрол в Либия, "те няма да продължат кой знае колко дълго, още повече че там няма чуждо военно присъствие. Лично моят по-трезв поглед ми подсказва, че въздействията върху икономиката на България няма да бъдат кой знае колко съществени."

Плащането на парното да става задължително на 12 равни месечни вноски. Това предлагат от "Топлофикация София" да залегне в Закона за енергетиката, пише под глава "Телеграф". В момента абонатите на дружествата могат да определят сами по какъв начин да плащат парното. С промените всички абонати ще бъдат задължени да плащат и през лятото парно. Размерът на месечната вноска ще е една дванадесета от общата сума за предходната година. Така, ако за година консумацията е била 1200 млв., то месечната вноска ще е 120 лв., пояснява вестникът.

Редица театри, опери и филхармонии няма да успеят да покрият разходите си през 2011 г. и ще трябва да съкращават драстично персонал, за да оцелеят, информира "Сега". Ако рязко не вдигнат резултатите си, пред драстичен недостиг на средства ще бъдат изправени дори големи културни институти като драматичния театър във Варна, оперите в Пловдив и Стара Загора, Софийската филхармония. Част от театрите и симфониетите пък ще трябва да вдигнат цените, за да не бъдат финансово наказани за предлагане на прекалено евтини билети. Това показва анализ на финансовите резултати на културните институти за 2010 г., които дават представа каква ще е картината тази година.

"Труд" акцентира върху тревожна статистика, според която 63 на сто от българите са обеднели за година. Одобрението към дейността на кабинета на ГЕРБ за една година е намаляло с 10%, а към премиера Бойко Борисов - с 6 на сто.

Неодобрението към правителството е с около 20% по голямо одобрението /53 срещу 33%/.

Еврокомисарят Кристалина Георгиева е политикът с най-висок рейтинг - 71,3 на сто, сочат още данните.

В интервю за "24 часа" политологът Румяна Коларова обобщава: "ГЕРБ е като домашен майстор, който забива пирон в стената, но непрекъснато наранява пръста си с чука или удря стената... Усилията са видими, съпругата е недоволна, че пиронът е забит накриво, но работата все пак е свършена”. Коларова прогнозира, че ако вътрешният министър Цветан Цветанов си отиде, идентичността на ГЕРБ ще бъде ерозирана.

След скандалната поправка в закона за наркотичните вещества, който за малко не легализира рекламата на дрога, в "Държавен вестник" попадна и друг текст, който не е приет от депутатите, алармира "Сега". Този път става дума за промяна в Наказателно-процесуалния кодекс във връзка със съкратените процеси. Тя вече е атакувана от БСП в Конституционния съд /КС/ и делото ще бъде гледано по същество след представяне на становища.

Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/ намали глобите за нелоялна конкуренция, пише под глава "Дневник". Вместо върху оборота на компаниите нарушители санкциите вече ще се изчисляват като процент от нетните им приходи за последната финансова година. Освен че пада базата, върху която ще се изчисляват, глобите намаляват и като размер и вече няма да са до 10%, а до 8. За първи път се въвежда категоризация на санкцията - за леки, средни и особено тежки нарушения, уточнява изданието.

40 университета в страната ще признават матурата вместо кандидатстудентски изпит, информира "Монитор". Това сочи обобщената справка на МОМН за признаването на матурата във висшите училища. Към списъка с университетите, които вече признават матурата, тази година се включва Колежът по мениджмънт, пише изданието.

В 18 от 28 области в страната питейната вода за населението не отговаря на здравните стандарти за безопасност, информира "24 часа". Това се казва в анализ на водните ресурси на страната, направен по поръчка на екоминистерството. Причината е в старите водопроводи и пречиствателни станции. Повечето водопроводи в България са с етернитови и стоманени тръби, след 70-те години на ХХ век почти не са изграждани пречиствателни станции. Заради старите тръби дори и при добра работа на станцията замърсена с микроби вода пият в 10 области. Най-зле е положението в Пазарджик, се посочва в статията.

"Предвиждаме продуктова такса от 15 ст. на всяка найлонова торбичка от 1 октомври т.г. Става дума само за тънките пликчета с дебелина до 15 микрона независимо от големината. За по-дебелите торбички няма да има промяна, защото и сега те струват около 50 ст. и се ползват многократно", съобщава в интервю за "Труд" министърът на околната среда и водите Нона Караджова. Според нея екополитиката, която министерството води има напредък. В отговор на въпрос министърът подчертава, че Оперативна програма "Околна среда" не изостава.

"През 2009 г. заварих сключени договори за около 800 млн. лв. и всичко това бе в резултат на 5-годишна работа. В момента имаме сключени допълнителни договори за над 200-300 млн. лв. и ще финализираме проекти за още 600 млн. лв. Така че през тази година ще има сключени договори в секторите "Отпадъци" и "Води" за не по-малко от 850-900 млн. лв. При това става дума за качествени проекти. Кметовете са доволни. Помагаме на всички - без значение дали са червени, зелени, или от ГЕРБ. Искам да посоча още едно число. Към юли 2009-а бяха разплатени 46 млн. лв., а към края на 2010 г. са 200 млн. лв. Очакванията ни са да разплатим 15-16 процента до края на годината. Смятам, че това не е малко", подчертава Караджова.

Здравното министерство проявява престъпна небрежност към болните от СПИН, алармира "24 часа". Вече пети месец има проблеми с препарата кивекс. Проблемът се появил през ноември. След като се вдигнал малко шум, здравното министерство го осигурило за около месец и после пак изчезнало, уточнява изданието, позовавайки се на сигнал на засегнати от проблема.