В Ловеч днес празнуват деня на мъжките рожби, известен още като Петльовден. В града на люляците се създаде и мобилен център на фондация "Искам бебе”, който ще помага на хората с репродуктивни проблеми.

От рано сутринта в двора на ловешкия храм "Света Троица” текат приготовления за курбан от петли. По традиция на Петльовден това е едно от задължителните ястия. Раздава се за здраве на децата и младите семейства.

"За да стане хубав курбан от петел е най-важна любовта към хората, от всичко става хубаво нещо, когато го правиш с любов”, обяснява готвачът Цветан Милчев.

Петльовден или празникът на мъжките рожби, води началото си назад в историята ни. Тогава, когато войските на Султана взимали момчетата от българските семейства за еничари. Отбелязвали домовете, от което вече са взели дете, с кръв. Една майка намерила начин да запази сина си. Заклала един петел, намазала входната врата и оградата, и тогава еничарите подминали нейната порта, а тя си запазила детето

Много деца изпълниха храма "Света Троица” на празника. Двайсти януари е и ден на младите семейства. Затова молитвата в храма е както за децата на България, така и за бездетните двойки.

"Тъй като всички желаят да родят дечица и да им се радват, помолихме Господ да прояви своето снизхождение към тези, които очакват с трепет и нетърпение този момент”, обясни протоерей Любомир Казашки.   

Трийсет и две годишната Поля Стойкова е чакала четири години, за да се сбъдне мечтата й - да бъде майка. Жената признава, че дълго се лутала от болница в болница и от лекар на лекар в търсене на причината за безплодието си и в търсене на лечение.

"Поради това, че живеем в малък град срещнах големи затруднения, изпадах в депресии, чувствах се много потисната, но въпреки всичко се борех и си казах, че трябва да имам дете”, разказва жената.  

Поля вече е сбъднала мечтата си и има своята дъщеря Паола. За да помогне да други жени да изживеят това, Поля става координатор на фондация "Искам бебе” за Ловеч и региона. Няма статистика колко двойки в областта имат репродуктивни проблеми, стана ясно на среща в областната администрация. Факт е обаче, че в града от години липсва кабинет по стерилитет. Както и, че бездетните двойки имат нужда от емоционална и психологическа помощ.

"Понякога социалната неадаптираност на хората с проблеми в репродукцията се оказва действително проблем и там трябва да работим”, обяснява Радина Вълчева от фондация "Искам бебе”.

Затова Ловеч е единайсетият град, в който фондацията има мобилен център. Той ще предлага на двойките с репродуктивни проблеми срещи с психолог, информация и подкрепа. Подкрепа обещава и областният управител на Ловеч Николай Нанков.

"Абсолютно всяка логистична помощ, институционална от наша страна, която е необходима за центъра, ще бъде дадена от нас”, заяви Нанков.  

Той се ангажира да предостави зала за срещите на двойките с репродуктивни проблеми от региона с психолог.