За първи път двама писатели получиха Националната литературна награда "Йордан Йовков" - Кольо Георгиев и Димитър Томов. Отличията им връчи председателят на Съюза на българските писатели Николай Петев тази вечер в НДК на тържество по случай 130-годишнината от рождението на Йовков.

Това, че двама автори, и то от различни поколения, получават наградата, е символ на приемственост, която толкова липсва в българската история, каза на церемонията Димитър Томов. Той посочи, че смята Йовков за свой учител - с главна буква.

Йовков ще ни е нужен и през 21-и век, защото богатството на неговия език отразява богатството на българското мислене, посочи писателят. Томов дари паричната сума от наградата на в. "Словото днес" - за инициативата за подкрепа на млади автори.

"Когато говорят за реформа в духовни огнища като БАН и Софийския университет и казват, че е за добро - не им вярвайте. Това е началото на погром. Българските писатели - а и не само те, не бива да го допуснат. Словото е толкова древно и силно, че можем да успеем," каза още Димитър Томов.

"Никой не е работил по-всеотдайно от Йовков за духовното усъвършенстване и разширяването на сетивния кръгозор на българина," отбеляза Кольо Георгиев, след като получи наградата.

Според него българската литература от началото на 20-и век е изиграла решаваща роля за очовечаването и цивилизоването на българина, успял за три десетилетия да превърне страната си във водеща на Балканите. Наследство от Йовков са човеколюбието, милосърдието, саможертвеността, благоговеенето пред любовта и всеотдайността, отхвърлянето на омразата  в творчеството на съвременните наши автори, посочи Георгиев.

Разказът на Йовков  "По жицата" беше лайтмотивът на юбилейната вечер - прочете го актьорът Вели Чаушев, а композиторът Ценко Минкин изпълни на пиано своя едноименна творба, вдъхновена от класическото произведение.

Иван Гранитски - член на журито, заяви, че е имало политически натиск и върху общинските съветници в Добрич за определянето на лауреата. По думите му три писателски организации са спасили наградата, като са я преместили в София. Техни представители са били в деветчленното жури, което с осем гласа е избрало двамата носители на отличието - доказани таланти с безспорни заслуги за нацията, по думите на Гранитски.