Лунно затъмнение утре сутринта ще обагри небето в червено, съобщи в. "Дейли телеграф" и в. "Дейли мейл.".
Земята ще започне да хвърля сянка върху Луната в 6,32 ч по Гринуич. Ще има кратък период, в който както Слънцето, така и затъмнената Луна ще са над хоризонта, на противоположни точки на небето.
Затъмнението ще е пълно в Северна Америка, над част от Източния Тихи океан, в северозападната част на Южна Америка, над част от Западна Европа и част от Азия. Пълното затъмнение ще започне в 7,40 ч. по Гринуич, а краят му ще настъпи в 8,53 ч. По Гринуич. Частичното затъмнение ще приключи в 10, 01 ч. по Гринуич.
По-силната от обичайната синя светлина в атмосферата означава, че светлината, която достига до лунната повърхност е по-червеникав нюанс. Затова от Земята Луната ще изглежда по-тъмна от обичайното, а небето ще е обагрено в червено.
Лунното затъмнение е астрономическо явление, при което видимият образ на Луната се закрива напълно или частично от сянката на Земята. За да се случи е необходимо Луната, Земята и Слънцето да са на една линия. Поради тази причина всички лунни затъмнения се случват по време на пълнолуние.
За разлика от слънчевите затъмнения, които могат да се наблюдават само от определени части на земното кълбо, лунните затъмнения се виждат от всяка точка на неосветената в този момент част от Земята, т.е. където е нощ.
Тази година пълното лунно затъмнение за част от света съвпада със зимното слънцестоене, което е на 21 декември в 23 часа и 38 минути по Гринуич (за България дата е 22 декември, 1 часа и 38 минути - бел. ред.).
По данни на НАСА предишното пълно слънчево затъмнение в деня на зимното слънцестоене е било на 21 декември 1638 г. Следващото ще е на 21 декември 2094 г.
За разлика от слънчевите затъмнения, които трябва да се наблюдават със защитни очила, лунните затъмнения са безопасни за зрението

Снимка: БГНЕС