За живота, управлението на цар Фердинанд и преди всичко за Фердинанд и хората от народа - за това разказва новата книга на историка Жоро Цветков - "Книга за цар Фердинанд и българите". На официалното представяне присъстваха много официални гости, сред които Гиньо Ганев, Георги Марков и Симеон Сакскобургготски.

“Считам че историята може да бъде ценна като урок за идните поколения, само ако е обективна. Ако се освободим от колажите, както казахте, г-н омбудсман, и от лозунги, политически пристрастия и друго. Защото това са неща, които са съвсем преходни”, каза Симеон Сакскобургготски.

А за непреходното - говорят архивите. За да напише книгата си, Жоро Цветков е работил основно с личните архив на цар Фердинанд.

"Този архив е изключително богат. Съдържа около 100 хиляди документа. И тези документи дават възможност за една не толкова нова, но колкото оразмерена и лишена от пристрастия интерпретация на времето, когато Фердинанд е български владетел”, каза авторът Жоро Цветков. "Тук единствено се намесвам в досегашните клишета в българската история. В никакъв случай не бива да смятаме, че Букурещкият мир е катастрофа. Не е катастрофа! Ние излизаме от Балканската война със този мир с повече територии. Населението на България е с 400 хиляди повече. Банките ни са пълни със злато, армията ни е запазена. Плюс това тази армия има богат опит.”

Освен позитивната дейност на Фердинанд, в книгата са анализирани и неговите грешки и слабости.

Това е от историята. Колкото до настоящето - пред нас остава въпросът с тленните останки на владетеля. Те стоят непогребани в католическата църква "Св. Августин" в град Кобург, Германия.

"Въпросът е деликатен не за друго, защото той не е един роднина, който да доведеш и да погребеш, а става дума за държавник и става дума за държавно погребение. Така че, такива постъпки са направени от Националния инициативен комитет”, увери омбудсманът на Република България Гиньо Ганев.

Тепърва големите ни историци ще поставят този въпрос на дневен ред. За да може всички книги за Фердинанд да започват и да завършват с разкази за България.