Възстановени са редица полети от разписанието до европейски дестинации, които бяха недостъпни през последните няколко дни. Сред тях са Виена, Париж, Прага, Букурещ. Остават анулирани полетите на "Уиз Еър" от и до Брюксел, на "Бритиш Еъруейз" от и до Лондон, всички полети за деня на "Изи Джет" - от и до Лондон, Мадрид и Милано, на ЛОТ до Варшава, обедният полет на "Еър Франс" от и до Париж.
Повече от 200 български граждани са потърсили помощ в задграничните ни представителства,
съобщиха за bTV от външното ни министерство. Основното, направено за тях е, че им е била предоставена информация за алтернативен транспорт. Служителите в посолствата ни са съдействали за намиране на място за пренощуване, а в някои случаи са предоставяли вода и храна.
От тази сутрин движението в голяма част от европейското въздушно пространство започна постепенно и контролирано да се възобновява. Това стана в резултат на взетото вчера решение на видеоконферентното съвещание на европейските министри на транспорта.
Въздушното пространство над Южна Европа и над част от Северна Европа е напълно отворено.
В някои райони от останалата част на континента полетите са разрешени на височина над десет километра. В Германия се очаква забраната за полети да бъде вдигната следобед.
Авиокомпаниите обаче използват вратичка в закона и заобиколят тази забрана. Някои компании започнаха полети без пълната подкрепа на системите за наземен контрол. Така обаче в родината си успяха да се завърнат много германци, блокирани в различни части на света.
"Бяхме на Канарските острови и трябваше да се върнем в петък. Но ни върнаха от летището в хотела. И започнахме да чакаме. После ни казаха, че ще летим, но отново отложиха полета. И така няколко пъти. Добре, че най-накрая пристигнахме”.
Въздушното пространство на Великобритания, Дания, Финландия и Полша засега остава затворено. В Ирландия и Франция се очаква някои полети да бъдат подновени. Надеждите са до четвъртък въздушният трафик в цяла Европа постепенно да се нормализира.
Исландският вулкан, който наруши въздушния трафик в Европа и части от други континенти, е започнал да изригва лава и много по-малко пепел. Това предаде Франс прес, като се позова на пилот на хеликоптер, прелетял над неговия кратер.
Пилотът изтъкнал, че това е първият ден, когато се вижда лава. По думите му тя не тече, а блика. Пилотът заявил, че облакът над вулкана вече се състои предимно от водна пара, а не от пепел.
Журналист от Франс прес е видял голям жълтеникав облак от пепел, но много по-малък в сравнение с предишните дни. Все пак облакът се насочва към територията на Великобритания и е възможно това да усложни обстановката там. Кризисният щаб в страната внимателно следи движението на облака с пепел.
Продължаваме да следим движението на вулканичния облак с помощта на синоптиците на bTV.
Какво показват последните данни, обобщава Христина Балинска. Обширна остава областта , заета с вулканични частици. Последните прогностични модели на метеослужбите във Великобритания и Исландия сочат, че и до края на деня нашата страна е извън зоната, засегната от вулканичния облак. Чисто е въздушното пространство и над повечето райони на трите южни полуострова, както и над Северна Европа. Най-засегната остава Северозападна Европа.