След днешния ден започваме да надхвърляме еколимита си за годината. Това сочи годишния доклад на Глобалната мрежа за човешкия отпечатък върху планетата. Експертите са изчислили, че след 21 август ресурсите, които Земята може да произведе и да достави на човечеството за една година ще са почти изчерпани.

Броят на хората на планетата, човешкото потребление, отпадъците и способността на Земята за възстановяване на ресурсите са част от данните, които експертите използват, за да изчислят за колко време ни стига годишния еко бюджет.

„Това, което се наблюдава от началото - средата на 80-те към наши дни е, че всяка година светът консумира повече в рамките на една година, отколкото Земята като планета може да възпроизведе”, каза Константин Иванов от WWF.

Сметките показват, че ако всички на Земята живеят, както българите в дългосрочен план, ще ни трябва планета и половина, за да задоволяваме потребностите си. Ако потребяваме и замърсяваме колкото средния западноевропеец, ще ни трябват три планети, а ако живеем като средния американец  - 5-6. За радост, напоследък все повече хора се замислят за отпечатъка, който оставят ежегодно върху планетата.

„Когато си мия зъбите, не оставям водата да тече през цялото време, спирам я и когато ми потрябва наистина - пак я пускам. Просто да няма едно разточителство на ресурсите. В смисъл - да го ценим като ресурс, че това е вода. В смисъл, тя е крайна”, заяви Бояна Василева, природозащитник.

Много са нещата, които човек може да направи, за да намали тежестта си върху Земята, без да нарушава кой знае колко много своя комфорт.

„Всяка малка стъпка, която човек предприеме, когато се наложи върху многото хора, които могат да я предприемат, започва да дава някакъв съществен резултат”, смята Константин.

„Трябва да има баланс. Не можем да спрем естествено да консумираме, но да има балансираност, да не се увличаме”, допълва Бояна.

Намаляване използването на пластмаса и найлонови торбички, купуване на български вместо на вносни продукти и разделното събиране на отпадъци, също могат да помогнат.

Освен за планетарния, пестенето на ток, е полезно и за семейния бюджет. Топлоизолация на жилището, енергоспестяващи електроуреди и крушки и гасенето на лампите, когато не сте в стаята, ще помогнат да намалите отпечатъка, който оставяте.