Тюлен-робот помага на японски пенсионери да преодолеят стреса от опустошителното цунами през март. Необичаният домашен любимец е най-новата придобивка на Дом за възрастни хора в пострадал от бедствието район.

Пансионът за възрастни хора се намира в близост до пострадалата централа „Фукушима” и неговите обитатели е трябвало да го напуснат за няколко месеца заради повишените нива на радиация. Сега пенсионерите са обратно в своя дом, този път в компанията на високотехнологичен домашен любимец. Роботът Паро тежи около три килограма и е покрит с антибактериална кожа. Пухкавият тюлен писука и реагира на милувките на възрастните хора.

Според японските медии, над 55 на сто от жертвите на цунамито са на възраст над 65 години. Мнозина от тях е трябвало да  живеят няколко месеца в лагерите заедно със стотици други евакуирани. Управителят на компанията производител смята, че използването на този вид терапевтичен робот премахва много от проблемите, които могат да се появят при общуването с истински домашни любимци.

Цената на един такъв технологичен любимец може да достигне шест хиляди долара годишно. Двата прототипа на Паро обаче са предоставени безплатно на разположение на възрастните хора от дома.

Роботизираният тюлен е изобретен от Таканори Шибата от японския Национален институт за индустриална наука и технология. От 2003 година са създадени осем поколения роботи Паро, предназначени за използване в болнични заведения и домове за възрастни хора.

Проучванията са показали, че Паро понижава нивата на стреса и на пациентите, и на персонала. Роботът помага и на болни от деменция.