Може ли оперирано сърце да оздравее и как ТЕЛК комисиите решават, че инвалид по болест се е почувствал по-добре? Зрител от Бургас писа до bTV, че процентът му на инвалидност е занижен, без да му бъде обяснено защо. Преди три години Неделчо Станчев претърпява операция на сърце. Веднага след това губи и дългогодишната си работа.

"Някаква брегова работа, по-лека да ми предложат - нямаше никакви опити за това. Те направо ме привикаха, за да ми предложат този вариант да напусна", разказва Неделчо Станчев.  

Останал без средства, Неделчо се явява на ТЕЛК комисия, която решава, че е 80% инвалид. Година по-късно, втора комисия, намалява процента му на 75.  

"За мен едно сърце оперирано не може да се оправи, то си остава такова. Когато отидох на втората ТЕЛК комисия и ме попитаха "От нещо сега оплаквате ли се?", наистина при вдишване тук имах болки, тук имах около разреза болки и като взех да обяснявам, те: "Господине, всеки има болки, стига сте се оплаквали!", спомня си Станчев.

Петдесет и две годишният бивш моряк така и не разбира как е станал по-здрав. Притеснява се при следващо явяване на ТЕЛК да не загуби социалната си пенсия, тъй като намирането на работа се оказва все по-трудно.     

"Като те разпитат и като разберат, че си трудоустроен, затваря се папката и казват: "Господине, съжалявам, ама на нас не ни трябват трудоустроени хора", признава мъжът.  

Лекарката, преоценила инвалидността на Станчев, отказа категорично да обясни как се определят процентите. По-късно, по телефона д-р Кираджиева посъветва пациентите, които не са доволни от решенията, да ги обжалват в НЕЛК. Вместо експертите от комисията, прокуристът на болницата обясни как се взимат решенията за инвалидност.    

"След като са предприети екзактни медицински мерки, лечение на пациента, включително оперативна интервенция, както е при настоящия пациент, тенденцията е за неговото подобряване, при което процентът му на инвалидност е намалял. Дори и да има нещо недовидяно, неуточнено, то никога не е в рамките на животоспасителната медицина, която да налага изключително бързо и точно, екзактно вземане на решение. Винаги тези неща на базата на диалог се коригират", обясни д-р Георги Матев.

Шефът на болницата оправда държанието на членовете на комисията с натовареното им ежедневие.  

"Много често се налага те да пътуват в рамките на общината или областта, която обслужва самата комисия, по закон е така, с оглед да установяват самата нетрудоспособност на място. Понякога се сблъскват с изключително тежки битови проблеми, включително гонене от къщите, недобросъвестно отношение, в зимни условия - дъжд, вятър, сняг", допълни д-р Матев.

Това водело до дефицит на кадри. В по-голямата си част членовете на комисиите са пенсионери, които с ТЕЛК решенията си допълват пенсиите.