Сред приетите поправки в Закона за отбраната и въоръжените сили влиза и текст, в който отлагането по болест от казармата да се намали от 3 на 1 година. Поправките трябва да бъдат гледани в пленарна зала до края на месеца.

Между 80 и 100 хиляди младежи изчакват с години, за да влязат в казармата, твърди вносителят на промените в Закона за отбраната. Според експерти от Генералния щаб, с поправките в закона от казарма ще се освободят половината донаборници. Вносителят на проектозакона настояваше краен срок за влизане в казармата да бъде 27 години. Комисията прие за краен срок 28 години.

"Моето предложение по-добре решава въпроса с наборниците, но то влиза в противоречие с възрастта за отлагане, която е 27 години по сега действащия закон, когато тези възрасти съвпаднат, това е некоректно и отлагането се превръща в освобождаване", посочи Цонко Киров, депутат от НДСВ и вносител на законопроекта.

В Закона за отбраната влизат нови текстове, които освобождават от служба и младежи в тежко социално положение след представяне на документ от местната власт и молба до министъра на отбраната. Социално слаби младежи ще имат право да се уволняват при представяне на същите документи и по време на служба. Няма да служат и младежи с двойно гражданства и постоянно живеещи в чужбина.

Депутатите се надяват, че с гласуването на поправките в България ще се приберат и 5 000 младежи от чужбина, които не се завръщат, за да не влязат в казармата.

За кадровите войници се залага месечно възнаграждение равно на 1,3 от средната бюджетна заплата. Сержантите ще получават една и половина средна заплата за страната. В момента 10% от кадровите войници напускат армията заради ниското заплащане.