Страните от Европейския съюз почетоха с триминутно мълчание паметта на загиналите при природното бедствие в Азия.

Над 9 000 туристи, повечето от които европейци, са загинали или обявени за безследно изчезнали.

В обществените сгради знамената бяха свалени наполовина, в борсите настана тишина, градският и железопътният транспорт спря, а телевизиите и радиостанциите пуснаха траурна музика в памет на близо 150-те  хиляди жертви.

Пред централата на ЕС в Брюксел излязоха стотици служители. Германското правителство спря работа за три минути, прекъсвайки срещи и разговори в различните министерства. Папа Йоан Павел Втори се присъедини към днешната траурна церемония с молитви за жертвите и за милионите, които се борят за оцеляването си в Азия. Той призова всички да се присъединят към молитвите за хората, които преживяват големи трудности. В памет на жертвите от разрушителните цунами в Югоизточна Азия флаговете на страните-членки на НАТО пред Главната квартира на Алианса в Брюксел бяха спуснати наполовина. Заседанието на Съвета на НАТО с участието на генералния секретар Яп де Хоп Схефер започна с минута мълчание. 

Хиляди хора се събраха на стадиона на тайландския остров Пукет на бдение в памет на жертвите на природното бедствие. Най-засегнатият район на Тайланд събра на едно място и будисти, и мюсюлмани. Броят на загиналите в страната е повече от пет хиляди, а още около 4 500 се водят безследно изчезнали. Почти половината от жертвите са чужди туристи.

Броят на жертвите в Индонезия достигна 94 100 души. Втора по човешки загуби е Шри Ланка. Там е потвърдена смъртта на близо 30 200 души. Броят на загиналите в Индия наближава 15 500.

Европейските страни, които дадоха най-много жертви на стихията, са Германия, Швеция, Норвегия, Италия, Франция. В неизвестност в азиатските страни са около 9 000 европейци - около 1 000 германци, 3 500 шведи, близо 200 британци.

Утре в индонезийската столица Джакарта започва международна донорска конференция за опустошените азиатски държави. В срещата ще участват генералният секретар на ООН Кофи Анан, председателят на Еврокомисията Жозе Мануел Дурао Барозу, премиерите на Китай, Япония и Австралия и американският държавен секретар. На форума ще бъде обсъдено създаването на система за предупреждение за цунами в района на Индийския океан по подобие на тази в Тихия океан. Смята се, че липсата на такава система е довела до огромния брой жертви.

Агенцията на ООН за защита на децата УНИЦЕФ поиска децата приоритетно да получават помощ. Стихията може да промени радикално живота на хиляди деца в района. На много места в Тайланд и в Индия училищата отново отварят врати. В Индонезия, обаче децата, останали без родители или без домове, стават обект на трафиканти на хора, предупреди УНИЦЕФ. Говорител на организацията съобщи, че нейното бюро в Малайзия има информация, че се продават 300 сирачета - от 3 до 10-годишни. В опит да противодейства на това правителството в Индонезия забрани на деца под 16 години да напускат провинция Ачех без родителите си.

По официални данни 35 000 деца от провинцията са останали сирачета, без дом или разделени от родителите си след земетресението и последвалите го вълни цунами на 26 декември.