Метеорологичните служби на две от най-засегнатите държави - Индия и Шри Ланка - предупреждават, че през следващите дни е възможно да има нови приливни вълни. Те обаче няма да са толкова разрушителни, колкото вълните цунами от вчера.
В Индия загиналите са почти 6 300, в Шри Ланка те са повече от 5 860. Сред изчезналите в Тайланд е и 21-годишният внук на краля на страната. 10-метрова вълна е помела и убила и бившият министър на финансите и търговията.
"Не ни достигат лекари, медицински работници, лекарства. Осигурили сме още полети, още спасители, в това число и от частни организации и фондации, а също и кучета-спасители. Те пристигат утре сутрин", обяви Таксин Чинавт, министър-председател на Тайланд.
В курорта Пукет продължават спасителните операции. Островът е доста оживен заради много туристи, пристигнали около коледните празници. Няколко западноевропейски държави съобщават за загинали свои граждани. Сред жертвите са един британец, двама шведи, двама датчани, двама белгийци. Други 17 белгийци са изчезнали. Туристите се тълпят на летището в очакване на полети обратно за дома.
Очевидци говорят за вълни, високи колкото триетажна сграда, които подмятали колите като играчки: "Беше като бойно поле. Навсякъде имаше обърнати маси, какво ли не беше разхвърляно навсякъде. Застанахме зад едно дърво и изведнъж се оказахме до тук във вода. Тя после спадна малко и ние се махнахме колкото може по-бързо."
В Индонезия военни издирват телата на загинали, в това число и деца, които стихията е изхвърлила в клоните на дървета, съобщава "Ройтерс". В Индонезия е обявен национален траур.
"Франс прес" съобщи, че днес е възстановена работата на международното летище на Малдивските острови, където също има много чуждестранни туристи. Тази островна държава вече въведе извънредно положение заради бедствието.
До този момент няма данни за пострадали български граждани в Тайланд при вчерашното земетресение и последвалите го приливни вълни в района. Това съобщи за Би Ти Ви директорът на дирекция "Консулски отношения" в Министерството на външните работи Георги Пейчинов. Българските дипломати са в непрекъсната връзка с всички официални източници на информация за пострадалите. Събират се данни и от българските туристически агенции, организирали екскурзии в региона. По нефициални данни повече от 400 души са си купили самолетни билети за Тайланд.
Спасителни отряди от целия свят пристигат в страните от Югоизточна Азия, засегнати от най-силното от 1964 г. насам земетресение в региона. Международният Червен кръст ще отпусне помощ от близо 7 милиона долара. Австралия ще предостави около 8 милона долара на международните хуманитарни организации, които координират помощта.
Япония изпрати спасителен медицински отряд в Шри Ланка, както и медикаменти, вода и палатки за над хиляда души. Китай също ще изпрати в Индонезия повече от 40 експерти за спасителни операции. Русия изпраща два товарни самолета със спасители и 30 палатки. ООН разполага в района експерти по аварийни ситуации и отпуска парични помощи на правителствата за непосредствени хуманитарни нужди. Във Великобритания три хуманитарни организации също са командировали доброволци в Индия и Шри Ланка.
Дирекцията по извънредните ситуации на италианското министерство на външните работи координира помощта на страните от Европейския съюз, който ще отпусне 4 милиона долара помощ. Италия, Швеция, Австрия Германия, Франция и Великобритания предоставят експерти и спасителни отряди. От Гърция излита товарен самолет с помощи, а Кувейт дава 1 милион долара.
50 палатки за по 8 души и 1000 одеала ще изпрати Държавната агенция "Гражданска защита" за пострадалите при бедствието в Югоизточна Азия. Това заяви за БТА председателят на агенцията Никола Николов. От "Гражданска защита" не предвиждат да изпращат спасители.
В БЧК започват да обсъждат как и с какво биха помогнали, заяви председателят на организацията Христо Григоров.
Страните от Южна Азия, опустошени вчера от цунами, не разполагат със система за предупреждение за опасността от тези вълни. Това съобщи говорителка на Геофизическия институт на САЩ. "Асошиейтед прес" посочва, че Международната координационна група за предупредителната система за цунами обхваща 26 страни. Тази система дава прогноза за вълните до 14 часа преди възникването им.
Информацията се събира с мрежа от сеизмични сензори и уреди, монтирани на шамандури в Тихия океан. Най-западните точки на мрежата са край Тайланд и Сингапур. Австралия, Канада, Китай, Индонезия, Япония, Нова Зеландия, Русия, САЩ, Северна и Южна Корея са част от държавите, обхванати от системата.
"Франс прес" цитира говорителката на Геофизическия институт на САЩ, че първият земен трус със сила 9 степен по скалата на Рихтер е регистриран в 00.58 ч. по Гринуич вчера край индонезийския остров Суматра. Той е бил последван от множество вторични трусове, някои с магнитуд 6-7 степен по Рихтер. Приливни вълни, високи 10 и повече метра, връхлетяха крайбрежията на Индия, Шри Ланка и Индонезия, на Малайзия, Тайланд и Малдивските острови. Във връзка със земетресението експерти коментираха, че вълните цунами се движат със скорост от 500 километра в час.