Те предупредиха, че ще отпуснат парите само, ако Скопие следва разумна бюджетна политика и се пребори с корупцията.

Директорът на Световната банка за Централна и Източна Европа Кристиян Поортман заяви, че в голяма степен помощта ще зависи от корупцията, която е неоспорим факт в Македония. Международната кризисна група предупреди страните донори от Европейския съюз, Америка и Световната банка, че крехкият мир може да бъде застрашен от това явление и от хода на икономическите реформи. Според доклад на групата корупцията се е превърнала в легален рекет, като например контрабанда с цигари и приватизация под масата. На конференцията Любчо Георгиевки заяви, че миналата година неговото правителство е изоставило икономическите реформи, за да се бори с тероризма.

45 милиона евро ще бъдат предназначени за възстановяване на щетите от въоръжения конфликт. Други 25 милиона са предназначени за прилагане на мирното споразумение. Най-много средства са в подкрепа  на платежния баланс - 185 милиона евро. Близо 20 милилона евро ще бъдат отпуснати много спешно за реконструкция на жилища, възставовянане на икономическата инфраструктура и за директни помощи за населението.

Донорската конференция беше отлагана на няколко пъти заради протакането на изпълнението на Охридския мирен договор от страна на македонските власти. Европейският съюз и НАТО настояваха всички елементи от споразумението между македонските и албанските политически лидери да бъдат изпълнени преди Скопие да получи изключително важната финансова подкрепа на Запада.

Донорската конференция стана възможна, след като едва в четвъртък македонският парламент прие закона за амнистията - последният елемент от Охридското споразумение. В петък законът влезе в сила.