Картини на едни от най-известните корейски артисти може да видите в галерията за чуждестранно изкуство от днес. Изложбата е посветена на 20-годишните дипломатически отношения между Република Корея и България.
Една от главните идеи в изложбата "Плаващи часове" е да покаже как във времето всичко се променя външно, но същността му остава същата. Източната философия, вплетена в творбите на съвременните корейски художници, сравнява времето с течаща река.
"Аз се надявам повече български зрители да посетят изложбата и да се насладят на корейското изкуство и култура и по този начин двата народа да се опознаят", каза посланикът на Република Корея Д-р Чън Би-хо.
Наблюдавайки авангардната интерпретация на 9-тимата корейски художници в "Плаващи часове", ние всъщност наблюдаваме времето и ставаме част от него. Река, вода, луна и нишка-чрез тези четири метафори авторите на творбите се опитват да ни накарат да уловим ритъма на преходното. Цветните графични отпечатъци върху специална хартия от черница, инсталации от метални струни, и човешки коси, статуи създадени от сапун, оставен да се стопи на въздух олицетворява изчезването и напомня на изгубващи се във времето спомени. В тази изложба ще видите дори как ледът "оживява" пред очите ни и поема своя път, който е непредвидим също като човешката съдба.
Един от най-интересните начини да си представим времето е чрез Луната. Най-старият часовник в света, един своеобразен уред, чрез който хората в миналото са определяли своето място във времето. Дванайсетте и фази от Новолуние до Пълнолуние представят кръговрата на живота.