В рамките на три дни – от 20 до 22 август – на конна база "Хан Аспарух” в София ще се проведе 18-ото издание на Mеждународния турнир по прескачане на препятствия "Свети Георги”.

Един от състезателите, които ще представят България, е красавицата Екатерина Дунева. Въпреки че титулярният кон на състезателката не успя да премине техническата проверка, Екатерина споделя, че все още се надява на добро класиране с другия си кон. "Това, която се случи с моя кон, не е нещо странно. Понякога конете имат нужда от почивка и не преминават този технически преглед. Аз продължавам да мисля напред за следващото състезание. Днес ще бъде един страхотен ден за всички любители на конния спорт, защото турнирът Свети Георги е един голям празник.”

Според чаровната ездачка на човек са необходими минимум 5-6 години тренировки, за да се подготви за един турнир, защото "вълнението е толкова голямо, че много често не можеш да покажеш това, което правиш на тренировките по време на състезание, тъй като емоциите, публиката, шума, цветните препятствия впечатляват конете, а също и ездача и за да имаш добра координация, трябва да си наистина опитен ездач.”

Всеки състезател по различен начин преодолява стреса и вълнението преди състезание. "В спорта по принцип по-често имат успехи хората, които успяват да се концентрират и игнорират всичко друго”, смята Екатерина. "Когато отивам аз на състезание, когато влизам да скачам, когато дойде моят ред, се опитвам да си наложа, че тук съм само аз, конят и препятствието и няма никой друг.”

Директорът на турнира "Свети Георги” – Юри Вълев, обясни, че през последните години в България се забелязва раздвижване в конния спорт. Започват да се внасят хубави и скъпи коне от чужбина. Цените на конете стартират от 15 000 – 20 000 евро и стигат до 100 000 – 200 000 евро, като има и коне, които струват милиони. "Издръжката на един кон средно на месец е около 500 лева. Това включва храна, конегледач, наеми, консумативи, витамини, ваксини, подковаване и много други неща”, обясни Вълев. Той самият е собственик на 10 коня, от които 5 са учебни и 5 -състезателни.

Ивелин Вълев, Ангел Няголов и Аспарух Атанасов са българските надежди, които ще участват в турнира. Според Вълев ако те яздят коне от световния елит, няма да отстъпват по нищо на най-добрите световни състезатели.

Юри Вълев обясни, че най-добрата възраст, на която едно дете може да започне да се занимава с конен спорт, е 6-7 години. "Но се забелязва също, че и любители, които са започнали на 20-25-годишна възраст, при голямо желание от тяхна страна, старание и постоянство в тренировките и закупуване на едни по-хубави и скъпи коне, също получават много добри резултати на състезания.”