Рибарите от село Варвара разказват, че са продали земите си в района на "Златна перла" на цена между 4 и 7 долара на квадратен метър. Въпреки че са обявени за незаконни от няколко български институции, днес - четири години след построяването на 10-те бетонни сгради в природния парк, земята в района струва стотици пъти повече. Бившите собственици обаче се страхуват да говорят.
"За мен това е едно нагло пренебрегване на това, което представлява законността в България, тъй като много институции забраниха строителството там и въпреки всичко това, то продължи”, разказва Милен Рашков - младши експерт в парк "Странджа".
Четири години след първия налят бетон на брега на морето легендите за фирмата-инвеститор са живи повече от всякога.
"Краш 2000" е една загадъчна фирма, която освен гръмкото име, което на английски означава взрив, знаем, че в нея има няколко съдружници. Те са внесли капитал от 5000 лева и са намерили от някъде много пари, с които първо са купили терени”, обяснява Атанас Чобанов - жител на Варвара.
"За тези четири години така и не разбрахме кой е собственикът на тези бетонни скелети, които в момента загрозяват местност Дълбок дол, край село Варвара”, допълва Милен Рашков.
Компютърният лингвист Атанас Чобанов вече 20 години прекарва летата си в село Варвара. Твърдението му, че е открил истинския собственик на фирмата-инвеститор е шокиращо.
"Оказва се, имаме документ за това нещо, че "Краш 2000" е взело заем от Българо-американската кредитна банка с ипотека на тези имоти. Те са 10, точно са разписани, и тази ипотека през 2008 година е прехвърлена на дружеството "Саут -Уест" ЕООД”, казва още Атанас Чобанов.
През последните четири години той работи с управата на парка за каузата на природозащитниците:
"За всяко от тези твърдения, за всяка стрелка отговарям с името си, с достойнството си и съм готов да понеса присъда, ако някой съд - български или чуждестранен, ме осъди за моите думи, защото всичко съм проверил и мога да го докажа с документи!”
В момента около "Златна перла" изглежда спокойно. Докато инвеститорът обжалва последните заповеди за разрушаване, природозащитниците очакват първия премахнат обект от такъв мащаб. Новият общ устройствен план на община Царево обаче и новият план за управление на природен парк "Странджа”, който ще забрани строежите, са в постоянна надпревара.
"Ако общият устройствен план е приет, ако той има статут на официален документ и той разрешава строителство на това място, те могат да започнат да строят на следващия ден”, съгласен е Атанас Чобанов.
От съдбата на десетте сгради край село Варвара става ясно, че бъдещето както на "Златната перла", така и на останалите незастроени земи край морето няма да мине без компромис между собствениците и държавата - в лицето на националните й паркове.