Организирането на трансплантация на бъбреци в България е в криза, заяви на пресконференция днес националният консултант по трасплантация на бъбреци професор Петър Панчев.

През миналата година в страната са извършени 30 трансплантации - или три пъти по-малко в сравнение с броя на трансплантациите преди 3 години.

В момента за трансплантация на бъбрек чакат 600 души. В България се правят едни от най-евтините трансплантации в света - цената на операцията е 6 000 долара, но болният не плаща за нея.
Основният проблем е в липсата на донори. Затова надеждите сега са насочени към така наречената ксенотрансплантация - на животински органи върху хора.
Изследванията показват, че бъбреците на прасето са най-близо до човешките като тегло и форма. Затова сега в Америка започват да се отглеждат специални линии геннопроменени прасета, така че имунната им системата да се доближи до човешката. Целта е след присаждането да не бъде отхвърлен от човека. При трансплантацията на органи от прасе има най-малък риск от инфектиране на човешкия организъм.
За разлика от маймуните прасетата не могат да бъдат преносители на СПИН. Очаква се в България да започнат да се правят трансплантациите на бъбреци от прасета след 3-4 години.