Опозицията пък не може да направи правителство, ако няма предсрочни избори. А те са възможни ако падне кабинетът. Така че тези заявки са надуване на балон. Добре е да се помисли сериозно в каква посока да се насочат малкото останали сили на опозицията, за да може в останалата година и половина да покаже признаци на живот и да се реализира в следващ парламент като присъствие.

"Министрите на НДСВ са най-малко корумпирани" смята Николай Свинаров, депутат от Българска нова демокрация. В интервю за "Класа" той признава: "Ние си даваме сметка, че гражданите не са толкова недоволни, колкото през зимата на 1997 г. Те не са нито толкова гладни, нито пък има икономическа криза. За нас е ясно, че управлението не може да падне с извънпарламентарен натиск. Това не значи, че трябва да се откажем от тази форма. БНД ще ангажира свои симпатизанти за митинга и ние ще бъдем сред протестиращите.

"Удобният вот", е коментарът в "Стандарт". Подчертава се, че за първи път вот на недоверие няма да сплоти управляващите в такава степен, в каквато сме свикнали да го виждаме досега. Доказателство за това е решението на социалдемократите на Николай Камов да гласуват заедно с опозицията, въпреки че са част от Коалиция за България. На опозиционните партии вотът дава
възможност да напомнят за себе си. За обединение на десницата или поне за по-сериозно сближаване обаче не може да става и дума. Не само защото Иван Костов знаково не се появи на общите срещи на десните лидери, подготвящи националния митинг. В широкия формат ГЕРБ, "Атака", СДС, ССД, ВМРО, ЗНС и т.н. разделителните линии остават все така непреодолими.

***
"Тачева е готова да закрие комисията "Кушлев", отбелязва "Сега". Министърът на правосъдието Миглена Тачева обяви, че е готова да се премине към вариант закриване на Комисията за конфискуване на незаконно придобитото имущество, известна като комисията "Кушлев". Тя обясни, че причините за това нейно
желание са две - едната е свързана с нуждата да се съкрати щат в нейното министерство, а втората - с факта, че практически комисията дублира работата на прокуратурата.

"Мафията е на път да конфискува държавата", коментира "Сега". Намерението на правителството да размърда комисията за отнемане на престъпното имущество може да бъде приветствано. Макар че ще е доста трудно, смята авторът. Шефът й Стоян Кушлев показа завидна устойчивост срещу общественото и политическото недоволство. Но проблемът не е само личностен. Няма да е за първи път да се промени закон, за да се смени човек. Основната драма е в липсата на политическа воля и в съмнителните законодателни решения, които на практика обричат на провал опитите да се конфискува някакво престъпно имущество. Решението на проблема е хилядите съществуващи в държавата данъчни, финансови инспектори, оперативни работници на МВР да започнат целенасочено да се занимават с всички очебийни примери на абсурдно забогатяване.

***
"Най-знаковите ни дела са Брендо и "Кремиковци", отчита в интервю за "24 часа" шефът на Националната следствена служба Бойко Найденов. Според него бъдещето на разследването е в полицейското разследване. Бъдещето е в разследващия полицай, полицаят криминалист, който отива на произшествието. Това трябва да е човекът, който оформя първоначалните документи, които после да бъдат внесени като доказателства в съда. В същото време трябва да остане един малък, ограничен брой разследвания срещу тежката престъпност, разследвания, където се изискват много повече време и усилия, много по-голяма подготвеност.

***
"Пак арестуваха митничари за контрабанда от Китай", съобщава "Сега". Пореден канал за износ на валута от контрабандни стоки разбиха показно вчера МВР и Държавната агенция "Национална сигурност". Каналът бил организиран от китайци, митничари и охранители на аерогара "София". На летището бяха задържани трима китайци, които за пореден път пренасяли сума от над 350 хил. евро. Освен тях са арестувани двама митничари, които по традиция са осигурявали безпроблемен пренос на стоките и парите, а също и двама от охраната на летището, които се водят служители на Министерството на транспорта.

***
"Кремиковци" поиска сто дни", пише "Стандарт". Три месеца "въздух" по подобие на стоте дни на властта поиска "Кремиковци". За комбината са осигурени суровини за следващите три месеца за производство на 100-110 хил. тона стомана, се казва в писмо на ръководството на комбината до правителството. В него се настоява държавата да прояви разбиране и в този срок заводът да погасява само текущите си задължения към държавните компании БДЖ, НЕК и "Булгаргаз". Иначе ситуацията в комбината щяла да бъде "крайно негативна". Собственикът на "Кремиковци" Прамод Митал е поел ангажимент до три месеца да осигури привличането на стратегически партньор.

"Над 800 фирми на Агра 2008", отбелязва "Пари". Селското стопанство на страната изживява своя ренесанс и специализираната изложба Агра 2008 е отражение на оживлението в този сектор на икономиката. Това заяви при откриването на аграрното изложение в Пловдивския панаир неговият изпълнителен директор Георги Гергов. Той заяви още, че за първи път Агра е по-силно изложение от Пролетния панаир и е най-голямо на Балканите. Този година заетите площи са близо 40% повече, а увеличението на изложителите е с около 20% - общо 821 фирми от 40 страни.

***
"Шефът на БТА откри паметник за Освобождението", съобщава "Класа". БТА реставрира паметник на двама руски генерали, който вчера бе официално открит от изпълнителния директор на информационната агенция Максим Минчев. Възстановяването е във връзка със 130-ия юбилей от Освобождението, което празнуваме на 3 март.