Според Цветанов организираният от опозицията митинг ще даде предпоставка на депутати от управляващата коалиция да гласуват "по съвест, а не според икономическите си интереси".

Синият лидер Пламен Юруков пое ангажимент, че СДС ще започне работа по преглед на абсолютно всички закони, където са заложени много от възможностите за корупция. "Този вот ще бъде нов с вълната от протести на хората, които ясно ще заявят, че не искат повече тази власт. Това ще бъде отговор на нагло заявеното, че кабинетът на Доган, Станишев и Сакскобургготски иска втори мандат", категоричен бе от своя страна лидерът на "Атака" Волен Сидеров. По думите на лидера на ВМРО Красимир Каракачанов този вот на недоверие ще търси отговорност не само за настоящите корупционни практики, а за всичко вършено и от предишните правителства. Към общата позиция за наказателния вот се присъединиха единодушно и от новата ПГ "Българска нова демокрация".

***
"Конкуренция или корупция в болниците", коментира в "Сега" народният представител от ДСБ д-р Васил Паница. Според него приватизацията на лечебните заведения е положителна стъпка в структурната реформа, но не е инструмент, който може да реши тежките проблеми в здравеопазването. Предлаганите сега промени едва ли ще имат голям ефект, тъй като предвиждат седемдесет болници да останат забранени за частно участие. Освен това 90 до 95% от общинските болници най-вероятно няма да бъдат приватизирани въпреки отпадането на ветото. Само кмет и общински съветници, които са се прежалили за следващ мандат, биха пуснали за приватизация единствената болница в даден град.

"Болниците в частни ръце - уравнение с неизвестни", коментира "Пари". Големият въпрос е как болничната приватизация след 18 години опит в процеса на смяна на собствеността да не бъде изкористена. Това е последната апетитна хапка, която остана за раздържавяване. Решете дали да не дадете право на лекарите и цялото съсловие да участва в него - мнение, което има своите многобройни поддръжници. Има и логика - те поне със сигурност ще запазят предмета на дейност на здравните заведения и няма да ги превърнат в лесно печеливши търговски или бизнес центрове.

***
"Кой казва, че сме скъсали с Бойко Борисов", е озаглавено интервюто в "24 часа" с Мария Капон, независим депутат. Учредителното събрание на Единната народна партия в събота я избра единодушно за председател. За новата дясна формация Капон казва: "Времето на прехода изчерпа проекта, с който съществуваха старите партии, и сега няма политическа перспектива пред
десните избиратели. Днес се очаква политиката да е прозрачна и ефективните резултати да се усещат от всеки. Единна народна партия е хоризонтална, диалогична структура, която се опира върху икономическия растеж, социалната солидарност и националната идентичност. Не произвеждаме лидерска партия. Надявам се хората да усетят разликите."

***
"Шест партии правим Демократичен център", обявява от страниците на "Стандарт" Стефан Личев, лидер на Земеделски народен съюз. "В момента се оформя политическата картина на България за парламентарния вот през 2009 г. Левицата е ясна, след приемането на ГЕРБ в Европейската народна партия и
десницата се оформи, независимо как ще излезе тя на изборите. Третата сила, която все започва да се структурира непосредствено преди вот и все не стига до задоволителен резултат, е политическият център. Земеделската идеология е точно центристка. ЗНС от два месеца води разговори с партньорите ни от ВМРО, със социалдемократите на Йордан Нехризов и Николай Камов, както и с колегите, с които се явихме заедно на местния вот в София - "Новото време" и "Гергьовден". Засега кодовото наименование на този блок е Демократичен център."

***
"Дефекти в закона заплашват с хаос Търговския регистър", алармира "Сега". Търговският регистър, който стартира на 1 януари, е заплашен от хаос, много по-сериозен от опашките, които се извиха пред офиса на Агенцията по вписванията в София. Оказва се, че вместо до края на 2010 г. АД-тата и ООД-тата трябва да се пререгистрират до края на юни т.г. Фирмите трябва да изпълнят задължението си по Закона за счетоводството и да обявят годишните си финансови отчети в Търговския регистър до 30 юни. Затова в този срок те трябва да се пререгистрират, въпреки че законът за Търговския регистър им дава друг, 3-годишен срок за това. Ако парламентът не приеме спешни промени, ще се наложи обработката на по 5000 заявления дневно само за София. Капацитетът в момента е 750 заявления на ден.

"Чуждите инвестиции през 2007-а с 30% ръст", съобщава "Сега". Преките чуждестранни инвестиции за 2007 г. са 5,7 млрд. евро, което е 30% ръст в сравнение с предишната година. Това сочат окончателните данни на БНБ за миналата година. През 2006 г. преките чужди инвестиции са били 4,36 млрд. евро. Делът на преките инвестиции спрямо БВП също се увеличава от 17,4% през 2006 г. на 19,9% през 2007 г.

***
"Независимостта на Косово крие рискове за Балканите", казва в интервю за "Монитор" Ивайло Калфин - вицепремиер и министър на външните работи на България. "Доста са рисковете от обявяването на независимостта на Косово. Първият е свързан с дестабилизация и връщането отново на насилие на Балканите. С разпадането на Югославия имаше много войни. Те от няколко години насам спряха и от няколко години накам целият регион и България много активно работят за икономическо развитие, за просперитет, за създаване на икономически връзки, за подобряване на жизненото равнище", подчертава министър Калфин.