"Първанов е млад, но не е милиардер", е озаглавено интервюто в "Стандарт" с премиера Бойко Борисов. Според него практиката е, ако някой се чувства засегнат от изказването на друг, го дава на съд. Не да атакува политиката на правителството. Пускането на стенограмата и това, че президентът извадил една папка и е прочел обвинителния акт на Дянков, показва, че те са се
подготвили да провокират този скандал. Ние, с всичките си действия, сме показали, че не искаме конфликт, заявява Борисов. "Когато направихме правителство на малцинството, разчитах на държавническото отношение на лидерите на партии, включително и на президента. Защото поех целия риск - за партията и за обществото, да изведем държавата от кризата. Сега излиза, че аз трябва да понеса всичките пасиви от тройната коалиция, чийто стратег беше той", допълва премиерът.

"Борисов бил готов да подаде оставка, ако и Първанов го направи?", е публикация в "24 часа". Бойко Борисов бил готов да подаде оставка като премиер, ако и Георги Първанов с аналогичен жест се откаже от президентския пост. Подобен сценарий е бил обсъждан в съвсем тесен кръг в първите часове след скандала в петък със стенограмата от срещата между държавния глава и
финансовия министър Симеон Дянков. Според осведомени премиерът дори призовал за "подобна честна игра", която да завърши с предсрочни избори, в телефонен разговор с държавния глава. След обсъждане вчера от ГЕРБ обаче преценили, че на дневен ред в момента не трябва да стои предизвикването на предсрочни парламентарни избори.

За "24 часа" казуса коментира Георги Марков, бивш конституционен съдия. Според него опитът за отстраняване на държавния глава няма да успее по две причини. Първо, не е реалистично да се очаква, че при сегашния състав на КС ще се намерят 7 съдии, които да отстранят Първанов. Четирима магистрати са назначени лично от него, а председателят на съда му бе личен съветник. Съотношението на силите в тази най-висша институция е 9:3 в полза на левицата. И второ, много е спорно дали има нарушение на конституцията от Първанов.

Под заглавие "Стенограмата като бумеранг" "Стандарт" събира мненията на четирима социолози. Според Юлий Павлов вместо Дянков да ходи на "Дондуков" 2 да се обяснява, достатъчно беше да изложи фактите в декларация пред обществото. Що се отнася до публикуваната стенограма, тя представя Първанов като дребнав и заядлив човек. Васил Тончев прогнозира, че сблъсъците между президента и правителството тепърва ще стават все по-чести с оглед на предстоящите догодина президентски и общински избори. Мирослава Радева коментира скандала като възможност Първанов да използва президентската институция, за да се изяви още веднъж като коректив на управлението и да трупа дивиденти за политическото си бъдеще. Живко Георгиев е категоричен, че в цялата разправия само се хаби обществена енелгия. Печелившият ход на управляващите е да се освободят от Симеон Дянков. Трябва да разберат, че финансовият министър работи в полза на опозицията.

"Сега ли е време за война между институциите", коментира "Пари". Отбелязва се, че стенограмата запали фитила на Бойко Борисов, който отново заговори за предсрочни избори. Ако има нов вот обаче кой ще спечели? С 13,3% е намаляла обществената подкрепа за ГЕРБ, откакто генералската партия е на власт. Ако вярваме на тези данни и на тяхна база се реди парламентът, то
ГЕРБ ще има по-малко от сегашния си брой депутати. Битката с Първанов може да се окаже опасна за премиера и правителството и да измести вниманието на кабинета от най-важната им цел - запазване на финансовата стабилност в държавата. А министър Дянков, освен че не трябва да се изказва неподготвен, трябва да научи още нещо - в политиката шега не бива.

***
"Кабинетът готви тайно план за бързо излизане от кризата", акцентира "Сега". Мерките се разработват от един месец от експерти и икономисти и ще бъдат приети със специален "закон за възстановяване на българската икономика", за да не се правят поправки в множество нормативни актове, съобщи заместник-министърът на финансите Владислав Горанов. Пакетът от мерки включва ускорено изчистване на държавните дългове към бизнеса, намаляване на осигурителната тежест, създаване на холдинг с миноритарните участия на държавата в предприятия и др. Планът залага на приватизацията като бърз източник за попълване на хазната в условия на изтощена икономика. Окончателният проект ще бъде готов до две-три седмици.

"Губим 133 млн. от падналия с 15 на сто внос", съобщава "24 часа". С 15% се е свил вносът през първите два месеца на годината в сравнение със същия период на 2009 г., показват данните на агенция "Митници". Това била и причината за свиването на приходи от мита, ДДС и акцизи. През първите два месеца на годината митниците събрали 913,8 млн. лв. Спрямо година назад сумата е с 12,7% по-малка, което прави 133,5 млн. Събраните акцизи са 575,4 млн., което прави спад от 13,8 на сто. При ДДС от внос сумата е намаляла със 7,4%, а наполовина са се свили приходите от мита.

"52 000 безработни ще получат нова квалификация и работа", посочва в интервю за "Сега" Росица Стелиянова, изпълнителен директор на Агенцията по заетостта. По думите й на пазара на труда нищо неочаквано не се е случило. "Дори очаквахме безработицата през януари да бъде малко по-висока, но тя остана под 10%. През първите три месеца очакваме тя да мине 10-те процента. Но това, което за нас е важно, е какви заявки за сезонна заетост ще бъдат дадени в началото на април. За момента сме с абсолютната увереност, че ще успеем да изпърним заложения план за заетостта от средногодишна безработица от 11,4%", уверява Стелиянова.